Rég halott, mégis nyomon követik haláltusáját

Egy „új” szupernóva-robbanás lehetséges áldozatát azonosította egy nemzetközi kutatócsoport.

WA
2012. 03. 23. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szupernóva a Leo (Oroszlán) csillagképben, a 33 millió fényévnyire található Messier 95 (M95 vagy NGC 3351) küllős spirálgalaxisban tűnt fel. A feltételezett csillagrobbanásról az első beszámolókat néhány nappal ezelőtt tették közzé, azóta a nagy obszervatóriumok is megerősítették az észleléseket – olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.

A Nancy Elias-Rosa vezette kutatócsoport a hawaii Mauna Kea-csúcson működő kanadai-francia-hawaii teleszkóp (CFHT) legújabb felvételeit hasonlította össze a Hubble-űrteleszkóp által évekkel korábban az M95 katalógusjelű galaxisról készített képekkel. A régi felvételeken fedeztek fel egy olyan csillagot, amely vörös szuperóriásnak tűnik. A potenciális áldozat egy, a fejlődése végső stádiumában lévő masszív csillag. A feltételezések szerint az ilyen csillagok, miután már elhasználták nukleáris tüzelőanyag-készletüket, felrobbannak, és fekete lyukká vagy neutroncsillaggá válnak. Végső ellobbanásuk során óriási mennyiségű energiát bocsátanak ki, elárasztva fényükkel a világegyetemet.

„Pontosan olyan csillag, mint amilyet vártunk” – magyarázta Alex Filippenko, a berkeleyi Kaliforniai Egyetem csillagásza, a kutatócsoport tagja.

A színképelemzési mérések kimutatták, hogy a szupernóva hidrogént tartalmaz. Ebből következik, hogy II típusú szupernóváról van szó.

A felvételek még mindig nem elég pontosak ahhoz, hogy precízen megállapíthassák a robbanás „áldozatát”. A kutatócsoport a jövő héten ismét megfigyeléseket végez a Mauna Kea hegycsúcson működő Keck teleszkóp adaptív optikai rendszere segítségével, amely igen éles felvételek készítését teszi lehetővé.

„Pontosabban határozhatjuk meg a szupernóva helyzetét, és így megállapíthatjuk, hogy az általunk feltételezett csillag robbant-e fel” – mondta Filippenko, megjegyezve, hogy bár a drámai események látszólag az asztronómusok szeme előtt játszódnak le, egy rég halott csillag haláltusáját követik nyomon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.