Fejlesztik a csodaüveget

Öntisztuló, vízlepergető és csillogásmentes üveget fejlesztenek a Massachusetts-i Műszaki Egyetem (MIT) kutatói.

LM
2012. 04. 27. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új technológia használatával mentesülhetnek az ujjlenyomatoktól az okostelefonok és a táblagépek képernyői, az autóközlekedést pedig biztonságosabbá teheti, hogy az ebből az üvegből készült szélvédő nem párásodik és nem tükröződik.

A fejlesztés alatt álló üveg felületét kúpokra emlékeztető, nanoméretű struktúrák borítják, amelyek az emberi hajszál keresztmetszeténél akár több ezerszer kisebbek. A nanokúpok megváltoztatják az üveg fénytörési tulajdonságait és vízlepergető képességét is.

Megalkotása során olyan, természetben megfigyelhető jelenségek inspirálták a kutatókat, mint a lótusznövény rendkívüli vízlepergető képessége, amelyet a felszínét borító mikroszkopikus méretű szabályos kiemelkedéseknek köszönhet.

Várják az iparágak

Az új típusú üveg az elektronikai iparágak mellett az építőipar és az autógyártás érdeklődését is felkeltheti – írta a LiveScience című ismeretterjesztő portál (www.livescience.com).

Nagy lökést adhat a megújuló energiák felhasználásának is, ugyanis a felszíni szennyeződések következtében a napkollektorok energiahasznosítása átlagosan 40 százalékkal csökken az üzembe helyezésüket követő első hat hónap során. Az új üvegek alkalmazása mérsékelheti a hasznos fénysugarak egy részének visszaverődését a napelemek felszínéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.