„Megvédtük Csehszlovákiát az imperializmus mételyétől”

A hivatalosan Zala 1968 hadgyakorlat néven futó csehszlovákiai magyar katonai intervenció katonai iratanyagát és számos, eddig nem publikált fotót tartalmaz egy értékes hadtörténeti forráskiadvány.

2012. 04. 18. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem csoda, hogy 1968-cal kapcsolatban még nem látunk mindent tisztán, hiszen a rendszerváltás előtt a vonatkozó katonai iratok a Magyar Néphadsereg Vezérkara Hadműveleti Csoportfőnökségén feküdtek, és természetesen nem voltak kutathatók. A dokumentumok később kerültek át a Központi Irattár, majd a Hadtörténeti Levéltár őrizetébe, ahol kiegészült a Honvédelmi Miniszter Titkárságán őrzött anyagokkal.

Az iratanyagból Pataky István nyugállományú ezredes és mások egy sor monográfiát és kisebb publikációt írtak, azonban ezek többnyire a katonai felső vezetés tevékenysége során keletkezett, a katonai eseményeket összefoglaló, belőlük következtetéseket levonó írások voltak. Az eddig a fennmaradt iratanyagból készült forráspublikációk nem tartalmazták az alárendelt katonai egységek, fegyvernemi alegységek szintjén keletkezett jelentéseket, illetve az Országos Légvédelmi Parancsnokság hadműveleti naplóját.

A Hadtörténeti Levéltár két munkatársa, Solymosi József történész–levéltáros és Laczkovics Erika segédlevéltáros az alegységek szintjén keletkezett jelentésekből összeállította a Csehszlovákia megszállásában szovjet alárendeltségben résztvevő MN 8. gépkocsizó lövészhadosztály hadműveleti naplóját.

A közölt szikár dokumentumanyagot (jelentések hű publikációját) kiegészíti egy Solymosi József jegyezte tanulmány is, illetve igen sok, eddig sehol sem publikált fénykép az eseménysorról, az alkalmazott haditechnikáról, a katonák tábori életéről és a megszállt ország magyar és szlovák lakosságának reakcióiról, a barátkozási és agitprop-feladatok ellátásáról, a TSZ-ekben, a mezőgazdasági munkákban való segédkezésekről.

A könyvből megtudható, miként tárgyalták a jelentésekben azt a négy halálesetet, amelyek összefüggésbe hozhatók a – levegőbe leadott figyelmeztető lövéseket leszámítva – éles fegyverhasználat nélkül lezajlott, eredményes, dicsőségesnek mégsem nevezhető hadművelettel, melynek révén a Szovjetuniónak sikerült benn tartania Csehszlovákiát a „testvéri, baráti, békeszerető népek táborában, megőrizve a szocializmus vívmányait és haladó hagyományait”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.