Új részecskét fedeztek fel

Új szubatomi részecskét, egy bariont, vagyis három kvarkból álló részecskét fedeztek fel a Zürichi Egyetem kutatói az Európai Nukleáris Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetője (LHC) segítségével.

NT
2012. 04. 29. 13:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felfedezés a szakemberek szerint segít jobban megérteni az úgynevezett erős kölcsönhatást, amely egyike a természet alapvető kölcsönhatásainak. A kvarkok az ismert anyag legkisebb, elemi „építőkövei”.

Az Xiib névre keresztelt barion „egy könnyű és két nehéz kvarkból áll” – közölte a Zürichi Egyetem, amely szerint a most felfedezett bariont egy „u-kvark”, egy „Szépség/Alsó”, vagyis b-kvark és egy „Furcsa”, vagyis „s-kvark„ alkotja.

Az új szubatomi részecske „túl instabil” ahhoz, hogy közvetlenül megfigyelhető legyen, „elektromosan semleges”, tömege egy lítiumatoméhoz mérhető.

A CERN szerint az új bariont egy másik kísérlet során fedezték fel a nagy hadronütköztető CMS detektorának segítségével. Joe Incandela fizikus a bejelentéskor elmondta, a szubatomi részecske létezését már sejtették, de „igazán komoly erőfeszítés és kísérleti munka volt megtalálni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.