A Lancet Infectious Diseases című londoni egészségügyi szaklapban kedden közölt cikk szerint az sincs kizárva, hogy a halálos áldozatok száma még ennél is magasabb, s eléri az 579 ezret.
A WHO hivatalos adata csak azokat tartalmazza, akiknél a laboratóriumi tesztek megerősítették, hogy valóban a sertésinfluenza okozta halálukat. Az Egészségügyi Világszervezet eleve elismerte, hogy ez a statisztika alábecsli a valós helyzetet, hiszen azok a halálesetek nem szerepelnek benne, ahol a betegeknél nem tudtak laborvizsgálatot csinálni. S emellett a halottaknál nem mindig lehet kimutatni a vírus jelenlétét.
A brit szaklapban megjelent tanulmány készítői viszont becslésekkel dolgoztak, különös figyelmet fordítva Délkelet-Ázsiára és Afrikára – két olyan régióra, ahol nagyon kevés a hivatalos adat az influenzák miatti halálozásokról.
A H1N1 vírus által okozott, úgynevezett sertésinfluenza 2009 márciusában bukkant fel Mexikóban, s ezt követően viharos gyorsasággal terjedt el az egész Földön. Ellentétben a „hagyományos”, szezonális influenzákkal, amelyek főleg az idősek között okoznak haláleseteket, a 2009-es járvány alapvetően a 65 év alattiakat sújtotta: összesen 80 százalékuk e korosztályokból került ki.
Az új típusú influenzatípus sokfelé pánikot okozott: Egyiptomban például a fertőzés visszaszorítására elrendelték az ország teljes sertésállományának levágását, miközben a vírus nem a disznók segítségével terjedt, hanem közvetlenül emberről emberre. Egyébként épp emiatt a WHO néhány hét után hivatalosan is bejelentette: felhagy a félrevezető „sertésinfluenza” kifejezés használatával.
Az Egészségügyi Világszervezet tavaly augusztusban jelentette be a világjárvány végét, de közölte: mindez nem jelenti azt, hogy a H1N1 vírus teljesen eltűnt volna.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?