Egyedülálló dinoszaurusz-maradványok a Bakonyban

Eddig ismeretlen növényevő dinoszauruszfaj csontjait sikerült azonosítaniuk magyar kutatóknak a Bakonyban.

2012. 07. 31. 11:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmondta: a dinoszaurusz az Ornithopodák családjához tartozik. Az 1,8 méter hosszú állat a hátsó lábain járt. Leleteit korábban is ismerték; a kutatási eredmények publikálása folyamatban van. Az új fajt még nem nevezték el.
„Most már tudjuk, hogy egy új fajról van szó, mégpedig olyanról, amely csak Európából ismert, a kontinensre nézve endemikus" – fogalmazott Ősi Attila, aki a publikálásig többet nem akart elárulni a leletről.

Az akadémiai Lendület Dinoszaurusz-Kutatócsoport első éves részprojektjének egyik legfontosabb feladata, hogy mindent kiderítsen a kis termetű növényevőről, legfőképpen azt, hogy miért volt ilyen kicsi. A mostani kutatás során, hétfőn az ismeretlen növényevő teljes vállövcsontja került elő, ami a paleontológus szerint fontos adatokkal szolgálhat. „Ennek az új növényevőnek már a legelső, 2000-es évi ásatáson is került elő csontja, s a későbbi években is, de mindig csak egy-egy. Hiába találtunk 12 év alatt legalább tízezer csontot, ettől a dinoszausz tól csupán néhány tucat került elő. Nagyon jó megtartású leletek ezek: állkapcsok, fogak, koponyaelemek, végtagcsontok, csigolyák” – magyarázta a tudós.

A bakonyi ásatáson az elmúlt napokban több száz más csont-, illetve fogmaradványt is találtak, valamint további jelentősebb felfedezéseket is tettek, de az utóbbiakról csak későbbre ígért tájékoztatást az ásatásvezető. Ősi Attila azt is elmondta, hogy a Hungarosaurus tormai, a négy lábon járó, páncélos dinoszaurusz részleges csontváza is előkerült, feltárása még folyamatban van.„Olyan csontváz került elő, ahol az egyes elemek – bordák, csigolyák és a medence részei – az eredeti helyzetet mutatva összekapcsolódnak. A feltárása csak most kezdődött, még nem tudjuk, hogy milyen leletek kerülnek elő. Tártuk már fel korábban is csontjait, de az az érdekes, hogy ezek hogyan kapcsolódnak össze és milyen pozícióban vannak a medencecsontok. Ezáltal többet megtudhatunk a dinoszaurusz testtartásáról, csontvázfelépítéséről” – mutatott rá Ősi Attila.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.