Erre is kipróbálták a rákellenes gyógyszert

Amerikai tudósok bejelentették, hogy daganatellenes gyógyszert alkalmaztak a betegek fehérvérsejtjében lévő alvó HIV-vírus felébresztésére.

PR
2012. 07. 26. 19:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A HIV genomjának az a képessége, hogy bizonyos sejtekben elrejtőzik, majd a hibernált állapotból felébredve ismét aktív lesz, nagyban akadályozza a fertőzöttek teljes és végleges gyógyulását. A rejtekhelyeken alvó emberi immunhiány vírus (HIV) felébresztése révén a tudósok pontosabban célba vehetnék a befogadó sejteket, a vírus ugyanis ezeken a vírushordozó sejteken kívül gyorsan elpusztul.

„Ez az AIDS-ellenes gyógyszer kidolgozásának kezdete” – magyarázta David Margolis, a Nature című brit tudományos folyóiratban a washingtoni AIDS-világkonferencia idején megjelentetett tanulmány egyik szerzője. Több amerikai egyetem és kutatóintézet kutatói alkalmazták a leukémia ellen általánosan használt vorinostat nevű daganatellenes szert a CD4+T sejtekben alvó HIV-vírus reaktiválására. A kísérletben részt vevő páciensek egyben antiretrovirális kezelést is kaptak, amely megállítja a HIV-vírus szaporodását, de nem semmisíti meg a vírushordozó sejteket.

Csak az első jelzés

„Egyetlen adag gyógyszerrel – legalábbis egyelőre – lokalizálni lehetett a vírust” – mondta David Margolis. A kísérlet bebizonyítja, hogy a vírust specifikusan célba lehet venni egy gyógyszerrel, és ez megnyitja az utat a hasonló típusú gyógyszerekkel folytatott kísérletek előtt. Amerikai kutatók felhívták azonban a figyelmet arra, hogy a vorinostatnak mérgező hatása lehet, valamint arra, hogy a mostani kísérlet csak az első jelzés.

„Ismereteink szerint az (antiretrovirális) kezelésben részesülő páciensek szervezetében lévő vírusok nem tudnak behatolni a sejtekbe, mert a terápia blokkolja őket. Márpedig befogadó sejt nélkül a vírus néhány perc alatt elpusztul” – mutatott rá David Margolis, aki ugyanakkor óvatosságra intett az új kísérlet eredményessége kapcsán. Quention Sattentau immunológus ígéretesnek tartja az eredményeket, felhívja azonban a figyelmet arra: elképzelhető, hogy más HIV-hordozó sejtek, közöttük az agysejtek nem reagálnak a kezelésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.