A HIV genomjának az a képessége, hogy bizonyos sejtekben elrejtőzik, majd a hibernált állapotból felébredve ismét aktív lesz, nagyban akadályozza a fertőzöttek teljes és végleges gyógyulását. A rejtekhelyeken alvó emberi immunhiány vírus (HIV) felébresztése révén a tudósok pontosabban célba vehetnék a befogadó sejteket, a vírus ugyanis ezeken a vírushordozó sejteken kívül gyorsan elpusztul.
„Ez az AIDS-ellenes gyógyszer kidolgozásának kezdete” – magyarázta David Margolis, a Nature című brit tudományos folyóiratban a washingtoni AIDS-világkonferencia idején megjelentetett tanulmány egyik szerzője. Több amerikai egyetem és kutatóintézet kutatói alkalmazták a leukémia ellen általánosan használt vorinostat nevű daganatellenes szert a CD4+T sejtekben alvó HIV-vírus reaktiválására. A kísérletben részt vevő páciensek egyben antiretrovirális kezelést is kaptak, amely megállítja a HIV-vírus szaporodását, de nem semmisíti meg a vírushordozó sejteket.
Csak az első jelzés
„Egyetlen adag gyógyszerrel – legalábbis egyelőre – lokalizálni lehetett a vírust” – mondta David Margolis. A kísérlet bebizonyítja, hogy a vírust specifikusan célba lehet venni egy gyógyszerrel, és ez megnyitja az utat a hasonló típusú gyógyszerekkel folytatott kísérletek előtt. Amerikai kutatók felhívták azonban a figyelmet arra, hogy a vorinostatnak mérgező hatása lehet, valamint arra, hogy a mostani kísérlet csak az első jelzés.
„Ismereteink szerint az (antiretrovirális) kezelésben részesülő páciensek szervezetében lévő vírusok nem tudnak behatolni a sejtekbe, mert a terápia blokkolja őket. Márpedig befogadó sejt nélkül a vírus néhány perc alatt elpusztul” – mutatott rá David Margolis, aki ugyanakkor óvatosságra intett az új kísérlet eredményessége kapcsán. Quention Sattentau immunológus ígéretesnek tartja az eredményeket, felhívja azonban a figyelmet arra: elképzelhető, hogy más HIV-hordozó sejtek, közöttük az agysejtek nem reagálnak a kezelésre.