Majdnem biztos, hogy létezik az isteni részecske

Az "isteni" részecske létére utaló eddigi legerősebb bizonyítékokat találták a tavaly szeptemberben leállított Tevatron-gyorsítón végzett ütköztetések "hulladékában".

WA
2012. 07. 02. 15:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizonyítottság azonban még mindig nem elég erős, hiszen más szubatomi részecskék is produkálhatták a Higgs-bozon létének bizonyítékaként értékelt jelenségeket.

A fizikusok 550 az 1-hez bizonyossággal zárják ki a más lehetséges magyarázatokat, azaz 0,2 százaléknál kevesebb a valószínűsége annak, hogy az ütközések „hulladéka” nem a Higgs-bozontól származik. A nemzetközi előírások szerint a hibahatár nem haladhatja meg a 0,14 százalékot.Mielőtt a 6,3 kilométeres gyorsítógyűrűt, a Tevatront leállították, a kutatók igyekeztek annyi ütköztetést véghezvinni, amennyi csak lehetséges. Két kutatócsoport a CDF és a DZero detektoron két különálló kísérletet végzett, protonokat és antiprotonokat ütköztettek.

500 billió ütköztetés

A Fermilab honlapja kiemeli, hogy 2001 márciusa óta kísérletenként 500 billió ütköztetést vittek véghez. Az adatok végső elemzése azonban nem oldotta meg a kérdést, hogy létezik-e a Higgs-bozon, a tudósok csupán közelebb kerültek a válaszhoz.

A Tevatron fizikusainak eredményeit két nappal az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) Higgs-bozonnal kapcsolatos – rég várt – bejelentése előtt tették közzé.

Szerdán minden kiderülhet

A tervek szerint a szervezetnek a CMS- és az ATLAS-kísérletekben két egymástól függetlenül dolgozó fizikuscsapata szerdán ismerteti eredményeit, azt, hogy sikerült-e a protonnyalábok ütköztetése során elég bizonyítékot összegyűjteni az „isteni” részecske létére.

Korábbi közlések szerint az információk egyrészt egy Genfben rendezett szemináriumon, másrészt Melbourne-ben az ICHEP nemzetközi részecskefizikai konferencián (International Conference on High Energy Physics) hangzanak el. A CMS- és az ATLAS-kísérlet kutatói a Higgs-bozonnal kapcsolatos további adatokat októberben és decemberben teszik közzé.

A felfedezés küszöbén

Az új CERN-adatokat ismerő fizikusok szerint nagyfokú bizonyossággal kijelenthető, hogy észlelhették a Higgs-bozont. A két különálló kísérlet adatainak nem hivatalos kombinálása alapján érvelhetnek azzal, hogy a felfedezés küszöbén állnak.

James Gillies, a CERN szóvivője hétfőn viszont óvatosságra intett az adatok „nem hivatalos” kombinálásával kapcsolatban. „A két kísérlet adatainak ötvözése összetett és időigényes feladat, így semmiféle kombinálást nem ismertetünk szerdán” – hangsúlyozta a szóvivő.

A szerdai genfi rendezvény meghívott vendégei között mindazonáltal a The Daily Mail brit napilap szerint – sokat sejtetően – jelen lesz Peter Higgs, az Edingburghi Egyetem professzora, aki 1960-ban megjósolta a rejtélyes részecske létét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.