Jégmentessé válhat a Jeges-tenger

A becslésekhez képest mintegy 50 százalékkal nagyobb az északi-sarkvidéki nyári tengeri jégolvadás mértéke.

KG
2012. 08. 14. 11:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Űrügynökség CryoSat-2 nevű műholdját kifejezetten a sarkvidéki tengeri jégtakarók vastagságának tanulmányozására fejlesztették ki. A világon egyedülállónak számító űreszköz által szolgáltatott előzetes információk alapján az elmúlt évben 900 köbkilométernyi tengeri jég tűnt el az északi-sarkvidékről a nyári időszakban. Ez az arány 50 százalékkal magasabb a kutatók előzetes becsléseinél, ami azt sugallja, hogy az üvegházhatású gázok növekvő kibocsátásától táplált globális felmelegedés egyre nagyobb hatással van a régióra.

A University College London (UCL) sarkvidék-megfigyelő és modellező központja által elemzett adatok szerint néhány éven belül a Jeges-tenger teljesen jégmentessé válhat a nyári hónapokban, szabad utat engedve a régió halállománya, olaj- és ásványkincsei, illetve a rajta keresztülvezető kereskedelmi útvonalak kiaknázásának. A legújabb mérések alapján az északi-sarkvidéki jégrengeteg nem csupán kiterjedésében, de vastagságában is drasztikusan zsugorodik. A Kanadától és Grönlandtól északra fekvő területek nyári jégvastagságának mértéke például az egy évtizeddel ezelőtti nyári hónapokban mért 5-6 méterről mára 1-3 méterre csökkent.

Gyorsabban emelkedhet a tengerszint is

A jégtakaró eltűnése – még ha csak az év egy rövid időszakára is – súlyos következményekkel járhat. A hófehér „jégdzsungel” napfényvisszaverő képességének hiányában a régió a jelenleginél is jobban fel fog melegedni. Ezáltal emelkedni fog az óceáni hőmérséklet, a légkörbe juttatva a tengerfenék metángáz tartalékait. A kutatók a közelmúltban már figyelmeztettek a metánkiáramlásokra, amelyek tovább erősítik a globális klímaváltozást. A jégolvadás nyomán a grönlandi gleccserek is sebesebben olvadhatnak, a mostaninál is gyorsabb tengerszint-emelkedést eredményezve.

Az arktiszi tengeri jég kiterjedésének mértéke folyamatosan változik az év során, és márciusban éri el maximumát. A CryoSat, az amerikai ICESat nevű műhold és más programok adatainak összevetése révén a szakemberek most átfogó képet tudtak festeni az északi-sarkvidéki jégkiterjedés változásáról az elmúlt nyolc évre visszamenőleg. 2004 telén a régió középső részének tengeri jégkiterjedése nagyjából 17 ezer köbkilométerre rúgott, míg az idei télen a mennyiség 14 ezer köbkilométer volt.

Az igazi sokkot azonban a nyári adatok jelentették: míg nyolc évvel ezelőtt mintegy 13 ezer köbkilométernyi tengeri jég volt a területen, addig ugyanez a mutató 2012-ben már csupán hétezer köbkilométeren állt. A kutatók szerint amennyiben folytatódik a jelenlegi 900 köbkilométernyi éves fogyatkozás, akkor az északi-sarkvidéki nyári jégtakaró egy évtizeden belül teljesen eltűnhet.

Az egyetem szakembere, Seymour Laxon ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezek csupán előzetes eredmények, ezért nem érdemes hosszú távú következtetésekbe bocsátkozni. Hozzátette, a téli jégolvadás jóval lassabb, mint a nyári hónapokban tapasztalt mérték. „Ez pedig azt sugallja, hogy a tél kezdetével a jégnövekedés mértéke jóval gyorsabb, mint korábban volt, részben kompenzálva a nyári veszteséget” – idézte a szakembert a The Guardian című brit lap internetes oldala.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.