Grönlandon az olvadási szezon júniusban kezdődik és szeptember elején fejeződik be, amikor esni kezd a hőmérséklet. Az idén augusztus 8-án, vagyis négy héttel a szezon vége előtt az olvadás már nagyobb mérvű volt, mint ami 2010-ben az egész szezon alatt ment végbe. „Az idei olvadás a legnagyobb léptékű, amióta 1979-ben megkezdődtek a műholdas megfigyelések” – hangsúlyozta Marco Tedesco, a New York-i Egyetem docense.
Bajban az Északi-sarkvidék is
A becslésekhez képest mintegy 50 százalékkal nagyobb az északi-sarkvidéki nyári tengeri jégolvadás mértéke, és az előzetes mérések alapján a jégrengetegnek nem csupán a kiterjedése, de a vastagsága is jelentősen csökken.
A grönlandi jégtakaró olvadásának mértékét Tedesco kollégáival a műholdas mikrohullámú távérzékelés adatainak az elemzésével állapította meg. Az eredmények arról tanúskodnak, hogy Grönland szinte minden régiójában nagyfokú a jégtakaró olvadása. „Az olvadékvíz egy része természetesen visszafagy, más része viszont a tengerbe jut, hozzájárulva a vízszint emelkedéséhez” – fejtette ki a kutató.
Meggyőződése szerint a rekordszintű olvadás a magasabb hőmérséklet következménye. Folynak kutatások annak kiderítésére, hogy ez a magasabb hőmérséklet a globális felmelegedés része-e. „Óvatosan kell eljárnunk, hiszen csupán néhány évtizedes adatokkal rendelkezünk, ami semmiség Grönland sok évezredes történelméhez viszonyítva” – jegyezte meg.