Víz nélkül maradhat a világ?

A föld alatti vízkészletek kimerülése fenyeget, mert gyorsabban használja fel azokat a világ mezőgazdasága, mintsem újra tudnának töltődni.

WA
2012. 08. 09. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A montreali McGill Egyetem és a hollandiai Utrechti Egyetem munkatársai a világ minden részéből származó vízfelhasználási adatokat hasonlították össze a föld alatti vízkészletek számítógépes modelljeivel, hogy megállapítsák a vízfelhasználás és a vízellátottság viszonyát.

Számításaik alapján a föld alatti vízforrásokra támaszkodó földterület nagysága körülbelül 3,5-szer nagyobb, mint az ellátó terület maga. A kutatók úgy vélik, hogy mintegy 1,7 milliárd ember – főként Ázsiában – olyan területeken él, ahol a föld alatti víztárolók és a rájuk épülő ökoszisztéma fenyegetésnek van kitéve.

Tom Gleeson kutatásvezető elmondta, hogy az eredmények kijózanítóak, azt mutatják, hogy az ember túlhasználja a vízkészleteket Ázsia és Észak-Amerika számos területén. A világ fagyatlan édesvizének 99 százaléka a föld alatt helyezkedik el, a kutató szerint a készlettel megfelelően gazdálkodva ez a hatalmas vízmennyiség elegendő lehet a világ növekvő népessége számára.

A számítások azt mutatták, hogy a föld alatti víztározók 80 százalékát fenntartható módon kezelik világszerte, ám néhány kulcsfontosságú területen súlyosan túlhasználják a vízkészletet. Ezek közé a területek közé tartozik Mexikó, az Egyesült Államokban a kaliforniai Central Valley és a High Plains fennsík, Szaúd-Arábia, Irán, India északi része és Kína egyes északi területei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.