Megállíthatatlan? Eddig 26 millió életet követelt

Tarol a gyilkos kór, bár a tudósok igyekeznek felvenni a versenyt a korunk pestisének is nevezett betegséggel. A fertőzöttek és az áldozatok száma is nő.

kn
2012. 12. 01. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tarol a gyilkos kór, bár a tudósok igyekeznek felvenni a versenyt a korunk pestisének is nevezett betegséggel. Egyes statisztikák szerint az elmúlt öt évben megduplázódott az új HIV-fertőzések száma Magyarországon. A 2011-es adatok szerint mintegy 54 ezer új HIV-esetet jelentettek a WHO európai régiójának 53 országa közül 50-ből. Az ÁNTSZ nyilvántartása szerint az elmúlt 25 évben hazánkban 333 beteg vesztette életét.

Mi is az AIDS?

Az AIDS (szerzett immunhiányos tünetegyüttes) a humánimmunhiány-vírus fertőzése által okozott betegség. A korunk pestisének nevezett kórt 1981-ben fedezték fel, amikor felfigyeltek arra a jelenségre, hogy a tüdőgyulladás és a Kaposi-szindróma egyre gyakoribbá vált a homoszexuális férfiak körében.

A HIV fertőzés a szervezet nélkülözhetetlen védekező elemeit, a T4-limfocitákat támadja meg, és pár év leforgása alatt semmisíti meg őket. A teljes immunhiány ennél később alakul ki, mert az immunrendszer egészséges része egy ideig képes ellensúlyozni a T4-limfociták normális működésének hiányát.

26 millióan vesztették életüket

Mivel a fertőzés és a megbetegedés között sok év telik el, éppen ezért kezdett megállíthatatlanul és határokat áthágva terjedni a halálos kór. A 80-as évek óta, amikor is felütötte a fejét, világszerte több mint 60 millió ember fertőződött meg, s a betegség 26 millió embert ölt meg.

„Az ENSZ szakügynöksége, a UNAIDS jelentése szerint tavaly 34 millió ember élt HIV-vírussal a szervezetében, 2,5 millióan fertőződtek meg újonnan, és 1,7 millióan haltak meg miatta. A fertőzések száma immár csökkenő tendenciát mutat, azonban Kelet-Európában az AIDS miatti halálozási arány hatszor magasabb, mint tíz éve. Magyarországon 1985 óta végeznek AIDS-szűrést, s mindmáig valamivel több mint kétezer HIV-fertőzöttet regisztráltak (a fertőzöttek valós száma ennek duplája lehet), s több mint 320-an haltak meg AIDS-ben idehaza. Magyarország még mindig alacsony fertőzöttségű országnak számít” – számol be a statisztikai adatokról az MTI.

A 2011-es adatok szerint mintegy 54 ezer új HIV-esetet jelentettek a WHO európai régiójának 53 országa közül 50-ből. Nem szolgáltatott adatot 2011-ről (Liechtenstein, Monaco és Üzbegisztán mellett) Oroszország, ahol 2010-ben több mint 62 ezer bejelentett új eset volt. 2011-ben 28 038 új fertőzést regisztráltak az Európai Unió (EU) és az Európai Gazdasági Térség (EEA) 29 országában – olvasható a stockholmi székhelyű ECDC honlapján megtalálható teljes jelentésben. Magyarországon 162 új diagnózis történt 2011-ben. Az EU/EEA országokban a HIV-járvány kezdete óta összesen mintegy 421 ezer esetet jelentettek, a fertőzöttek között 297 ezer férfi és 120 ezer nő volt.

December 1-je az AIDS-világnapja. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1988-ban döntött a megtartásáról, hogy ezzel is felhívja a figyelmet a gyilkos kór elleni nemzetközi összefogás szükségességére.

(forrás: MTI)

Az AIDS 1982-ben kapta a nevét

A Focus.de összefoglaló írása szerint, amikor Michael Gottlieb 30 évvel ezelőtt leírta öt homoszexuális kaliforniai fiatal súlyos tüneteit, a titokzatos betegséget még nem ismerték. Los Angelesben a Kaliforniai Egyetem orvosai később döbbentek rá, hogy ezzel a betegséggel eddig még nem találkoztak.

Az amerikai Járványügyi és Megelőzési Központ (CDC) 1981. június 5-ei közzétételében a tudósok az Amerikai Egyesült Államok különböző területeiről a kaliforniai fiatalokhoz hasonló tünetegyüttest produkáló eseteket jelentettek. Korábban egészséges, fiatal férfiak súlyos tüdőgyulladást, ritka bőrbetegséget kaptak, de közös jellemzőjük volt még a szájkörnyéki gombás fertőzések és az elképesztően gyors fogyás. Eleinte a betegséget a homoszexuálisok betegségeként tartották számon, egy év kellett hozzá, hogy felfedezzék, hogy a kór a heteroszexuálisokat sem kíméli. A betegség ekkor kapta a szerzett immunhiányos szindróma (AIDS) nevet. A halálos kór a társadalom perifériájára szorult embereket, az intravénás kábítószer-fogyasztókat, illetve azok szexuális partnereit, a homoszexuálisokat, a szexiparban dolgozókat, a fogvatartottakat és a migránsokat veszélyezteti leginkább.

A terápia csak a nyugati nemzetek kiváltsága

A gazdasági válság idején is oda kell figyelni az alattomos, gyilkos kór megelőzésére, megálljt kell parancsolni korunk pestisének. A tudósok szerint a modern kezelésekkel a betegség karban tartható, a betegek várható életkora és életminősége az egészséges társaikhoz hasonló lehet. Sajnos ez a modern terápia azonban csak a nyugati nemzetek és egyes feltörekvő országok kiváltsága. A leginkább érintett országokban, mint például Afrika a terápiás ellátás még mindig zűrzavaros.

„Kémiai óvszer” és génterápia


Az AIDS-elleni küzdelemben reménykeltő volt a részben sikeres, úgynevezett HIV-vakcina, ám a „kémiai óvszer” a tudósok további elméleti és kísérleti munkájára vár.

Mérföldkőnek számított az AIDS-kutatásban annak a berlini páciensnek az esete, aki leukémiában is szenvedett. A beteg egy HIV-rezisztens donortól származó csontvelő-átültetésen esett át, melynek következtében nemcsak a leukémiát, hanem a HIV-vírust is legyőzte. Sajnos a magas kockázatú őssejtterápia nem ígéretes stratégia a betegség ellen. Reális lehetőségnek tűnik azonban az olyan génterápia, amelynek során az immunsejteket módosítják. Egyes immunológusok szerint még tíz év, és a bonyolult génterápiás kezelés minden beteg számára lehetséges lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.