A vizsgálat során 7500, 1915 és 1925 között Göteborgban született férfi adatait elemezték a szakemberek, akik közül 6828 esetben sem a cukorbetegség, sem a szívkoszorúér-megbetegedés, sem a stroke nem szerepelt a kórelőzményekben, ám 899-nél a vizsgálat ideje alatt kialakult a diabétesz.
A stressz meglétét, valamint annak mértékét egy kérdőív segítségével mérték fel a kutatók, melyben egy hatpontos skálán kellett az alanyoknak megjelölniük többek között azt, hogy mennyire szoronganak, mennyire nyugtalanok, illetve vannak-e alvásgondjaik. Összességében a férfiak 15 százaléka számolt be arról, hogy vagy a munkahelyén, vagy otthon az elmúlt egy, vagy az elmúlt öt év során meg kellett élnie tartós stresszhelyzeteket, és a vizsgálatok kiderítették, hogy esetükben 45 százalékkal nőtt a cukorbetegség kialakulásának esélye.
A Diabetic Medicine című lapban megjelent kutatást vezető Masuma Novak megjegyezte, a stresszt jelenleg nem tartják számon a cukorbetegség okaként, ám a mostani vizsgálat egyértelműen kimutatta, hogy a két dolog között szoros összefüggés van, így érdemes a stressz megelőzésére nagyobb hangsúlyt fektetni.