Az új eszköz révén a kutatóknak sikerült az Alzheimer-kóros betegek vérében jelenlévő fehérjét kis mennyiségben is kimutatni a szervezetben – írta szerdán a Nikkei című lap.
A Tanaka vezette csoportnak a tömegspektrométeres technológia precizitásának javításával sikerült előrelépést elérnie. Az eljárás révén kimutathatóvá vált a béta-amiloid nevű fehérje lerakódása a vérben. Az említett fehérje lerakódását tartják az Alzheimer-kór egyik lehetséges okának, mert befolyásolja az idegsejtek közötti kapcsolatot az agyban.
Kutatások szerint a béta-amiloid 10-15 évvel azelőtt kezd el lerakódni az agyban, hogy a betegség első tünetei megjelennének. A fehérje az agy mellett a vérben is lerakódik, noha csak olyan kis mennyiségben, hogy a hagyományos módszerekkel nagyon bonyolult kimutatni. A japán kutatók eljárása azonban lehetővé teszi a béta-amiloid észlelését a vérben.
A páciensek állapotát mindeddig pozitronemissziós tomográfia (PET) révén vagy az agy-gerincvelői folyadékból vett minta segítségével mérték fel, ez a két eljárás azonban bonyolult és fájdalmas.
Az új technika már kipróbálás alatt áll a geriátriával és a gerontológiával foglalkozó japán központban. Az eljárástól azt remélik, hogy fényt deríthet a vérben lévő béta-amiloid mennyisége és a betegség megjelenése közötti kapcsolatra, ami megkönnyíthetné az Alzheimer diagnosztizálását, és új kezelést tenne lehetővé.