Húsvét: így ünnepel a világ

Van, ahol tűzijátékkal, máshol krisztusi körmenettel ünneplik a húsvétot. Hol ünnepelnek olajfából készült kereszttel, és mi az a colomba?

tt
2013. 03. 25. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amíg nálunk a legények vízzel, és/vagy kölnivel locsolják a lányokat a hímes tojásért cserébe, addig a világ másik felén kukoricás babos zöldséggel böjtölnek. Olaszországban szekeret gyújtanak fel, az amerikaiaknál pedig munkanap a húsvéthétfő. Egy dolog viszont mindenütt megegyezik: a gyerekek csokifigurákat kapnak Perutól Olaszországon át Magyarországig. De hol viszik körbe a keresztet önkéntes szenvedők, és hol várhatjuk a papot, aki megszenteli otthonunkat? Nemzetközi kitekintés a közelgő ünnep kapcsán.

Firenzében van egy érdekes és látványos szokás, ami minden húsvétvasárnap csodálható meg: ez a robbantó (tüzes) kocsi (olaszul: scoppio del carro) menete. A felvonulás a Porto al Pratótól egészen a Piazza del Duomóig tart, a szekéren egy hatalmas kosár található. A kosarat szállító kocsit egy csapat virágfüzérekkel feldíszített fehér ökör húzza, és egy sereg korabeli jelmezbe öltözött katona kíséri. A kosarat végül egy, a dóm épületéből kilőtt rakéta segítségével gyújtják fel.

A tüzes húsvéti rituálé célja – pogány hagyományok alapján – a gazdag termés meghozatala. A felgyújtott szekér története a keresztes háborúig nyúlik vissza, amikor a Jeruzsálem falait elsőként megmászó hős olasz katonát parancsnoka két kovakővel jutalmazta meg. Ezekkel a kövekkel gyújtották meg a nagyhét alatt a szent tüzet, amit keresztülvittek a városon, hogy azt mindenki lássa.



A toszkán régió egy másik, gazdag termést kérő szokása a termőföldbe szúrt olajfából készült kereszt. A gyerekek húsvétkor nem járnak locsolkodni, de hatalmas csokitojásokat kapnak ajándékba. Az egyház ezen az ünnepen egyenként, házról házra járva áldja meg az otthonokat, amit a hívők adományokkal jutalmaznak.

Az olasz húsvét jellegzetes süteménye a „Colomba di Pasqua”, azaz a húsvéti galamb, ami a karácsonyi panettone és a pandorto nevű kalácsfélék húsvéti megfelelője. A mandulaborítású, galamb alakú édes sütemény igen népszerű az olaszok körében.

Az Egyesült Államokban sem szokás a locsolkodás, és a húsvéthétfő sem munkaszüneti nap. Ennek ellenére húsvétvasárnap tojást festenek, amit utána fára akasztanak. A húsvéti nyúl hozta ajándékokat – édességtől a játékokig – viszont már a kertben keresik meg a gyerekek.

A Fehér Házban minden évben online sorsolás útján kiválasztott, 12 éven aluli gyermekek és családjaik vehetnek részt a húsvéti tojásgörgetésen. Ezt a hagyományt 1878-ban Hayes elnök indította el.

Dél-Amerikai országok – Mexikó, Peru, Guatemala – jellemzője az élő krisztusi körmenet, amikor egy önkéntes – átélve Jézus kálváriáját – a keresztre szögezve viszi azt. Döbbenetes, de a lehetőségért tolonganak az önkéntes hívő férfiak. Nagypénteken az asszonyok fekete ruhát viselnek, Krisztus mártírhalálára emlékezve. A tojás megszentelésének és vasárnapi rituális elfogyasztásának szokása a mai napig hagyomány, ennek ellenére nem festenek tojást húsvétra. A gyerekek viszont így sem maradnak le a húsvéti ajándékról, európai társaikhoz hasonlóan itt is csokoládétojásokat ajándékoznak nekik.

Nagypénteken itt is tilos a húsevés. Ilyenkor – a földrészre jellemző termények alapján – kukoricás ételeket és a babalapú, hét zöldségből főzött húsvéti ételt eszik, de mostanában itt is kezd divatba jönni a húsvéti karaj, azaz a „Chuletas de pascuas”. A margarinos/vajas füstölt húst fahéjas mézzel, valamint cseresznye és narancslé keverékével sütik össze.

A húsvéti nyúllal – németül Osterhase – kapcsolatban megoszlik a tudóstársadalom véleménye. Ismeretes, hogy a pogány németek tiszteltek egy tavaszistennőt, s talán a termékenységével összefüggésben a nyulat is vele együtt említették. Ám több német kutató azt mondja, hogy félreértésből került a nyúl is képbe, hiszen nem tojik tojást.

A németek ugyanis bizonyos területeken, tojásokkal együtt, gyöngytyúkot (Haselhuhn) adományoztak egymásnak. Valószínűleg ez a szó rövidülhetett meg vagy hallhatták félre, így lett a gyöngytyúkból nyúl (Hase). Egy bizonyos, hazánkba a nyúl mint húsvéti szimbólum a 18–19. században, a beköltöző német városi polgárságnak köszönhetően került. A 19–20. században pedig már szokássá vált a húsvéti nyuszinak fészket készíteni és elrejteni azt valahová a kertben, amit később a gyerekek megkerestek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.