Májátültetés: ugrásszerűen nőhetnek a túlélés esélyei

Az emberi szervezeten kívül is működőképes állapotban, életben és melegen tartja az átültetésre felajánlott májat egy új műszer.

tt
2013. 03. 19. 22:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orvosok, mérnökök és sebészek összefogásával elkészült prototípust sikeresen alkalmazták két májtranszplantációnál. A szakemberek reményei szerint ha a további klinikai próbák sikeresnek bizonyulnak, a műszer 2014 elején piacra is kerülhet, és segítségével megduplázható lesz az átültetéshez felhasználható májak száma.

Jelenleg az átültetésre szánt májat „jégen” tartják életben, amíg az egyik műtőből eljut a másikba. A jég lehűti a szervet, lelassítja az anyagcserét. Az évtizedek óta használt módszerrel azonban sérülhet a máj, és használhatatlanná válhat átültetésre. A szakemberek szerint 14 órán túl kockázatos beültetni a szervet.

Európában és az Egyesült Államokban évente mintegy 13 ezer májátültetést végeznek, de mintegy 30 ezer ember van az életmentő műtét várólistáján. Utóbbiak egynegyede meghal, mielőtt sor kerülhetne a beavatkozásra, miközben évente több mint kétezer májat kell eldobni csak azért, mert oxigénhiány miatt megsérül, nem éli túl a hideg konzerválást. A Constantin Coussios professzor és Peter Friend, az oxfordi transzplantációs központ igazgatója által kifejlesztett műszer testhőmérsékleten őrzi meg a májat, miközben oxigénnel dúsított vörösvértestekkel „áramoltatja át”, hogy életbe tartsa.

„Ez az eszköz a maga nemében az első teljesen automata májátáramoltató műszer. Az első klinikai próbák megerősítik, hogy életben és működőképes állapotban tudjuk tartani a szervet, táplálni a szervezeten kívül, hogy órákkal később sikeresen beültethessük a betegbe” – hangsúlyozta Coussios a műszert bemutató sajtóértekezleten.

Az eszköz segítségével a máj ugyanúgy működik, mintha benne lenne az emberi szervezetben: vér áramlik a kapillárisokban, és epe termelődik 24 vagy még több órán át. A londoni King’s College Kórházban az új technológiával végrehajtott két átültetés azt jelzi, hogy a műszer valamennyi májtranszplantációra váró beteg számára hasznos lehet – közölte Friend.

Coussious és Friend 1994 óta kutatja a technológia létrehozásának lehetőségeit az Oxfordi Egyetem OrganOx cégének kereteiben. A kutatócsoport most azt tervezi, hogy több mint 20 májátültetést végeznek el az eszköz segítségével a londoni kórházban, és ha a klinikai próbák sikeresek lesznek, a cég kezdeményezi a hatóságoknál a forgalomba hozatalát, amely 2014 elején már meg is valósulhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.