Nem álom többé a daganat elleni injekció. Az orvosok már használták az oltást és az immunterápiát a rákos sejtek kezelésére, az eredmények reményt adnak.
Emma Whitehead, a kis göndör hajú, hatalmas energiákkal bíró kislány éppen focizik. Semmi nem utal arra, hogy a hétéves philpsburgi gyerek pár hónappal ezelőtt még halálos betegségben szenvedett, ötéves kora óta ugyanis leukémiás volt. „Tavaly tavasszal azt mondták az orvosok, hogy nincsen olyan kezelés, ami használna Emmának” – mesélte az édesapa. Az orvosok kemény döntés elé állították a szülőket: vagy hoszpiszházba küldik a gyereküket, vagy megkockáztatnak egy kísérleti eljárást. Kísérleti, ugyanis ezt a módszert – a leukémia elleni immunterápiát – eddig még nem tesztelték gyerekeken.
A szülei az utolsó esélyt választották, így nehéz időszak következett Emma életében magas lázzal és a terápia okozta gyulladással. Az orvosok a kislány immunsejtjeit a rákos sejtek megtámadására kezdték programozni. A kétségbeesett próbálkozás azonban felülmúlta a várakozásokat. A mai napig nem lehet rákot kimutatni a kislány vérében. „Amennyiben a beteg reagál a kezelésre, teste tumormentes négy hét után” – mondta el David Porter a Pennsylvaniai Egyetem szakértője, aki időközben 12 betegen is alkalmazta az eljárást, kilenc rákos esetében a módszer működött, a három másik betegről egyelőre nem jelentettek be semmit.
Az Emmához hasonló esetek világszerte szárnyakat adtak a rákkal küzdő orvosoknak. Miután éveken át számos, immunterápiával a rák ellen harcoló tudós jelentett kudarcot, végre sikerült eredményeket elérni. Ezer új gyógyszerből, antitestekből és növekedésgátlókból álltak a klinikai vizsgálatok világszerte.
A heidelbergi Rákkutató Központ német tudósai január végén beszámoltak az úgynevezett személyre szabott orvoslás eredményeiről. Ezzel a módszerrel a molekuláris biológusok mindössze két nap alatt megfejtik a tumor teljes genomját. A módszernek köszönhetően egyre jobban értik a tudósok, hogy melyik az a génhiba, amely a szövetek kontrollálatlan burjánzásához vezet. A tudást a kutatók a rák ellen fordítják: megismervén a rákos sejtek molekuláris sajátosságait, vannak betegek, akiken speciális gyógyszerek segítenek.
„Az elmúlt öt évben óriási előrelépéseket láttunk” – mondta Friedrich Overkamp. „Az orvostudomány semelyik másik területén nem történt akkora előrelépés, mint az onkológiában” – tette hozzá a német hematológiai és onkológiai társaság egykori elnöke.
A műtét, a kemoterápia és a sugárzás mellett a rák elleni harc negyedik pillére az immunterápia lehet. „Az immunterápia képes áttörni a tumor erődjét azáltal, hogy hozzáférhetővé teszi az immunrendszer sejtjeit” – fejtette ki Hans-Reimer Rodewald sejtbiológus. A tudósok arra trenírozzák az immunrendszer sejtjeit, hogy a daganatok speciális, felületi jegyeit felismerjék és megfogják. A Dendreon, az amerikai gyógyszeripari vállalat vakcinát fejlesztett ki olyan prosztatarákos betegek számára, akiknél már más kezelés nem használt. Ezt a gyógyszert 2010-ben Provenge néven, mint az első és egyetlen terápiás vakcinát hagyták jóvá az Egyesült Államokban. A korábbi injekciókkal szemben ez nem megakadályozza a rákot, hanem megragadja.
A betegek vérében elválasztják a védősejtek egy részét, majd kémcsőben ezt összekeverik a rákos sejtek felszínén található molekulákkal. Ezután a kapott anyagot visszavezetik a véráramba, így lesznek képesek a T-limfociták a rákos sejteket érzékelni, majd elpusztítani.
A Northwest elnevezésű amerikai vállalat jelenleg is tesztel egy egyedi készítésű vakcinát. Ezt a szert különösen rosszindulatú agydaganatok kezelésére használják, olyan daganatok esetében, amelyek hónapok alatt gyilkolnak. Az injekcióval több száz beteget kezeltek már. Most kezdték meg a klinikai vizsgálatok utolsó szakaszát. A kutatók azt szeretnék, ha sikerülne ebből a szerből egy olyan injekciót kifejleszteni, amely a többi tumorra is alkalmazható.