Új majomfajok Madagaszkáron

Két új majomfajt fedeztek fel Madagaszkár szigetén német és amerikai kutatók.

KZ
2013. 03. 26. 15:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két egérmakira – lemurra – 2003 és 2007 között a csendes-óceáni sziget erdeiben végzett kutatások során bukkantak. A göttingeni Német Főemlős Központ, a Kentuckyi Egyetem és a madagaszkári Antananarivo Egyetem tudósaiból álló csoport a Microcebus tanosi és a Microcebus marohita nevű új fajokat az International Journal of Primatology című szaklapban mutatta be – közölte a Göttingeni Egyetem.

A szakértői csoport már 2010-ben felismerte az örökítőanyag-elemzések révén, hogy több makifaj létezik, mint amennyi eddig ismert. A DNS-elemzéseknek köszönhetően bebizonyosodott, hogy a most megtalált majmok új fajt képviselnek, velük az ismert makik száma húszra emelkedett. Az állatok, mint minden lemur, kizárólag Madagaszkáron élnek.

A Microcebus tanosi a kutatók szerint nagyobb testű, vörös fejű maki. A Microcebus marohita a legnagyobb az egérmakik között, fülei viszont feltűnően kicsik. Máris felkerült a veszélyeztetett fajok vörös listájára, mivel az erdő, amelyben felfedezték az állatot, meglehetősen rossz állapotban van. A vörös listáért felelős Természetvédelmi Világszövetség szerint a madagaszkári lemurok a kihalástól leginkább veszélyeztetett emlősök közé tartoznak. Ennek okai elsősorban az erdőégetés és a vadászat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.