Baktériumok készítenek üzemanyagot

A motorok átalakítása nélkül lehet majd használni az újonnan kifejlesztett, baktériumokkal előállított bioüzemanyagot.

kn
2013. 04. 23. 13:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Genetikailag módosított baktériumokkal állítottak elő a hagyományos fosszilis dízelolajjal vegyileg azonos bioüzemanyagot brit tudósok – írja az Egyesült Államok tudományos akadémiájának hivatalos közlönye, a Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS).

A baktériumok által előállított bioüzemanyagot a fosszilis eredetű tüzelőanyaggal való kémiai azonosságnak köszönhetően a motorok átalakítása nélkül lehet majd használni. A módszer kidolgozása azonban még csak kezdeti, laboratóriumi fázisban van. Az eljárás keretében szabad zsírsavakból anyagcserével állítanak elő különféle szénhidrogéneket genetikailag módosított kólibaktériumok (Escherichia coli).

A brit Exeteri Egyetem kutatói Thomas Howard vezetésével, a Shell Technology Centers kutatónak együttműködésével bélbaktériumok génjeit juttatták be különféle baktériumokba, majd azokat zsírsavakból álló táptalajon tenyésztették. A baktériumok a táptalajon a dízelolajjal vegyileg azonos különféle alkánokat (telített szénhidrogének) és alkéneket (telítetlen szénhidrogének) állítottak elő anyagcsere útján.

A jelenleg rendelkezésre álló bioüzemanyagokat előállításuk után valamilyen módon finomítani kell, mivel a forgalomban lévő motorokban közvetlenül nem használhatók, legfeljebb csak hagyományos fosszilis üzemanyagokhoz kevert adalék formájában. „Kezdettől fogva az volt a célunk, hogy kereskedelmi tételben előállítható és a jelenleg alkalmazott motorokban közvetlenül használható bioüzemanyagot állítsunk elő – nyilatkozta John Love, az egyetem kutatója. – Hatalmas előrelépés lenne a szén-dioxid-kibocsátás 2050-ig kitűzött 80 százalékos csökkentésének elérésében, ha szén-dioxid-semleges módon kereskedelmi tételekben tudnánk hagyományos dízelüzemanyagot előállítani.”

A világ növekvő energiaigényének függvényében rendkívül csábító kilátás olyan üzemanyagforrásra szert tenni, amely teljes mértékben független az olajár-ingadozásától és az olajellátást bizonytalanná tévő politikai feszültségektől – írja az amerikai tudományos lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.