Brit szakértők arra intik a szülőket, hogy ne engedjék csemetéiket sokat játszani a telefonnal. Hosszabb távon mellékhatásokkal küszködhet majd az a gyerek, akinek hagyják, hogy naponta órákon át babrálgassa a készüléket – figyelmeztet Richard Graham, a téma szakértője. Graham indított három évvel ezelőtt elsőként Nagy-Britanniában úgynevezett technológiafüggőségi leszoktató programot.
A szigetország legifjabb, függőséggel küszködő betege egy négyéves kislány. Szülei hagyták, hogy akár négy órán át is a kezében legyen iPad, aminek aztán az lett a következménye, hogy amikor megvonták tőle a készüléket, a gyermek krónikusan vigasztalan lett, és állandóan visszakövetelte a táblagépet. Graham szerint a legifjabb technológiafüggők hasonló elvonási tünetektől szenvednek, mint az alkoholisták vagy a kábítószer-élvezők. „A mai gyerekek szinte a születésüktől hozzáférhetnek a világhálóhoz. Látják, hogy szüleik játszanak mobiltelefonjukkal, erre ők is ugyanezt akarják. Nehéz eldönteni, hogy engedjünk-e nekik, mivel a készülék hasznos jutalmazási és nyugtató eszköz, ám ha valaki nem tudja a mértéket, nagyon veszélyes lehet az engedékenység” – idézte a The Sunday Times című brit lap Grahamet.
A szakértő kidolgozott egy 28 napos leszoktatási programot, afféle „digitális detoxikálót”, amely nemcsak a mobilozásból, hanem a számítógépes játékokból is kijózanít valamennyire. A lap megjegyzi, hogy a múlt héten olyan tanulmány jelent meg, amely szerint a brit szülők több mint fele hagyja játszadozni csecsemőjét mobiltelefonjával, 14 százalékuk akár napi négy órán át. „Ez rendkívül sok idő, tekintettel arra hogy a 3-12 hónapos csecsemők naponta csak 10 órát vannak ébren” – hangsúlyozta a felmérést végző Babies.co.uk honlap vezérigazgatója, James Macfarlane.
Brit pszichiáterek becslése szerint az utóbbi három esztendőben 30 százalékkal nőtt a technológiafüggő felnőttek száma az országban.