Eddig ismeretlen ókori kikötő maradványaira, köztük pedig a valaha talált legrégebbi papiruszokat találtak régészek Egyiptomban az afrikai ország illetékes minisztériuma szerint. A Vörös-tenger partján, Szueztől 180 kilométerre délre, Vádi al-Gurf térségében feltárt kikötő Kheopsz (Hufu) korából való, a fáraó volt a IV. dinasztia második uralkodója, aki 4500 évvel ezelőtt vezette Egyiptomot.
A kikötőben negyven papiruszt találtak, a hieroglifákkal telerajzolt dokumentumok az egyiptomiak mindennapi életét írják le, néhány papiruszon látható a dátum, miszerint Kheopsz uralkodásának 27. évében írták. A szövegek havi jelentéseket és részleteket is tartalmaznak a kikötőben dolgozó munkásokról és az ő életükről – részletezte az antikvitás korabeli kincsekért felelős minisztérium közleménye.
A francia–egyiptomi közös ásatásokat vezető Pierre Tallet hozzátette, a papiruszok sokat elárulnak az akkor élt emberek életmódjáról, jogairól és kötelességeiről. A dokumentumokat már elvitték a Szuezi Múzeumba, ahol alaposabban tanulmányozni fogják őket. A kikötőbe bronzzal és egyéb fémekkel megrakott hajók érkeztek a Sínai-félszigetről. A régészek a munkásoknak helyet adó szállások maradványaira is bukkantak, és találtak sziklába vájt barlangokat, köteleket, szerszámokat, valamint kőtömböket is, amelyekre Kheopsz nevét írták vörös tintával.