Invázió: súlyos betegséget terjesztenek az óriáscsigák

A puhatestűek akár patkányméretűre is megnőhetnek, és előszeretettel csemegéznek az épületek gipszvakolatából.

tt
2013. 04. 16. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetente több mint ezer csigakolosszust gyűjtenek be a dél-floridai Miami-Dade megyében, és összesen 117 ezer puhatestűt szedtek össze azóta, hogy 2011 szeptemberében egy helyi háztulajdonos megpillantotta az első példányt – mondta Denise Feiber, a floridai mezőgazdasági és fogyasztói szolgáltatások hivatalának (Florida Department of Agriculture and Consumer Services, FDACS) szóvivője.

A helyi lakosok ezentúl valószínűleg gyakrabban fognak összefutni a csigákkal, mivel az esős évszak közeledtével az állatok lassan elkezdenek felébredni téli álmukból és előbújnak a föld alól. Feiber szerint a csigák „több mint 500 ismert növényfajra mértek csapást, és gyakorlatilag semmit sem kímélnek, ami a területükön van és zöld színű”.

A Karib-térség néhány országában – például Barbadoson – hemzsegnek a nyálkás teremtmények, a csigaházak kilyukasztják az autógumikat a főutakon, éles lövedékként csapódnak ki a fűnyíró gépek pengéi közül, miközben az állatok nyálkája és ürüléke borítja a falakat és a járdákat.

Egy átlagos óriáscsiga nagyjából 1200 petét rak évente, és különösen kártékonyak az otthonokban, mivel előszeretettel csemegéznek a gipszvakolatból a házukhoz szükséges kalcium megszerzése érdekében. Feiber szerint a csigák egy olyan kórokozót – az Angiostrongylus cantonensis nevű fonalférget – is hordoznak, amely betegségeket, többek között agyhártyagyulladást is okozhat az embereknél, habár ilyen esetet egyelőre nem azonosítottak az Egyesült Államokban.

Feiber a csigák megjelenésével kapcsolatban elmondta: az egyik feltételezés szerint egy nyugat-afrikai és karibi gyökerekkel rendelkező vallás Miamiban élő követői használják a csigákat a szertartásaikhoz, ugyanakkor az sem kizárt, hogy számos egzotikus fajhoz hasonlóan ezek az állatok is véletlenül érkeztek az Egyesült Államokba különböző szállítmányok, illetve a turisták csomagjainak potyautasaiként.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.