Pálinkás József: A tudomány együttgondolkodásra ösztönöz

A tudománydiplomáciának a nemzetek és kultúrák közötti megértésben és együttműködésben betöltött szerepéről beszélt az MTA elnöke.

tt
2013. 04. 04. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pálinkás József a WSF Nemzetközi Irányító Testületének ülésén elnököl pénteken Párizsban. A tanácskozáson véglegesítik a 2013-as Tudomány Világfórumának programját, amely az ülés után elérhető lesz a WSF megújult honlapján.


„A tudomány együttgondolkodásra, tárgyilagos eszmecserére, a problémák közös megfogalmazására és megoldására ösztönöz. Ebben kiemelt szerepet játszik a WSF, amely a tudósok, döntéshozók, a gazdaság szereplői és a társadalom közötti párbeszéd globális fóruma. Résztvevői úgy hívják fel a figyelmet korunk kihívásaira, hogy egyben a lehetséges megoldások alternatíváit is felvázolják” – emelte ki Pálinkás József a Tudomány a megértésért című előadásában, amelynek hallgatói között volt Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója, Bogyay Katalin, a szervezet 36. közgyűlésének elnöke, Magyarország állandó UNESCO-képviselője, valamint Jacob Palis, a Brazil Tudományos Akadémia elnöke, az idei WSF házigazdája is.

Az MTA elnöke az MTI-nek adott telefonos interjújában emlékeztetett arra, hogy a Magyar Tudományos Akadémia 2003 óta főszervezője és házigazdája a World Science Forum rendezvénysorozatának. A nemzetközi tudományos világtalálkozó ez idő alatt a tudománydiplomácia egyik legrangosabb nemzetközi eseményévé vált. „Büszkék lehetünk arra, hogy a fórum jóvoltából Budapestet öt alkalommal tehettük a tudományos világ fővárosává” – hangsúlyozta az MTA elnöke, akinek kezdeményezésére a WSF vezető testülete úgy döntött, hogy 2013-tól négyévente egy Európán kívüli helyszín kapja meg a világtalálkozó rendezésének jogát, amely identitását megőrizve világ körüli útjának állomásai között minden második alkalommal visszatér Budapestre.

„A WSF üzenetei így még szélesebb körben válhatnak ismertté, még több nemzetközi szervezet kapcsolódhat be az eszmecserébe. A rendezvény előkészítésében a Magyar Tudományos Akadémia továbbra is aktívan vesz részt arra törekedve, hogy a világ tudományos vezetői mindvégig magától értetődően tekintsenek a fórum magyar indíttatására” – fejtette ki Pálinkás József.

A Tudomány Világfórumát idén az MTA, a Brazil Tudományos Akadémia, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO), a Nemzetközi Tudományos Tanács (ICSU), az Amerikai Tudományfejlesztő Társaság, az AAAS (American Association for the Advancement of Science), valamint a fejlődő világ tudományos akadémiait egyesítő TWAS szervezi.


„Az idei brazíliai World Science Forum plenáris előadásai hat nagy témakört ölelnek fel, kitérnek egyebek közt a tudomány és a kormányzati intézkedések viszonyára, a természeti erőforrások kiaknázásának fenntarthatóságára, a tudománynak az innovációban betöltött kulcsfontosságú szerepére. A Magyar Tudományos Akadémia három téma részletes bemutatásában vállal részt. Az UNESCO-val közösen a vízgazdálkodásnak és vízbiztonságnak, az AAAS-szel és a TWAS-szel a tudománydiplomáciának, a Brazil Tudományos Akadémiával együttműködve pedig a tudományos és a vállalati szféra kapcsolatának szentelt ülést szervezi meg” – összegezte Pálinkás József a novemberi rendezvény tematikáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.