Közleményükben azt írták, az eddig inkább az Alföldre, kisebb mértékben a Kisalföldre jellemző, a ragadozó madarakat, kiemelten a sasokat érintő mérgezések elszaporodtak a Balaton környékén is.
Az elmúlt néhány hónapban négy esetre derült fény a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén, Balatongyörök, Várpalota, Zalaerdőd és Somogyszentpál környékén. Az országban ebben az évben eddig közel húsz esetben találtak feltehetően mérgezéstől elpusztult vagy megbetegedett madarakat, s ennek ötöde a Balaton térségében történt – közölték.
Több védett egerészölyv, vetési varjú, kékes rétihéja és négy fokozottan védett rétisas került elő az említett négy helyszínről. A fajok természetvédelmi értéke megközelíti a négy és fél millió forintot – áll a közleményben.
A tájékoztatás szerint az utóbbi 15 év több száz hasonló esetének elkövetői közül csak egyet sikerült beazonosítani.
A természetvédelmi szakemberek szerint felmerült a lehetőség, hogy az apróvadállományt „védő vadgazdálkodók”, jószágaikat féltő állattartók, vagy galambászok lehetnek az elkövetők: sok esetben nem is a ragadozó madarak, hanem a szőrmés ragadozók (róka, kóbor kutya) az igazi célpontok, és a madarak „csak” másodlagos mérgezést szenvednek, amikor elfogyasztják a négylábúaknak kitett mérgezett emlős tetemét.
Így volt ez Somogyszentpál határában is, ahol szerdán a nemzeti park természetvédelmi őrszolgálatának munkatársai egy rókatetem mellett egy elpusztult és két súlyos állapotban lévő, de még élő rétisast találtak.
Az élő madarak életmentő kezelés után a Fővárosi Állat- és Növénykertbe kerültek, ahol jelenleg is kezelik őket. Az elpusztult egyed kórbonctani vizsgálatra szintén az állatkertbe került. Az igazgatóság megtette a feljelentést természetkárosítás, méreggel való visszaélés és állatkínzás ügyében a marcali rendőrkapitányságon – zárul a közlemény.