Lerántják a leplet az expedíciók kulisszatitkairól

Első ízben ismerheti meg a közönség a tudományos expedíciók kulisszatitkait a Felfedezők Napján, május 11-én a Millenáris Parkban.

kn
2013. 05. 09. 9:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első ízben ismerheti meg a közönség a tudományos expedíciók kulisszatitkait a Felfedezők Napján, május 11-én a Millenáris Parkban, ahol magyar szakemberek számolnak be eredményeikről, a terepi kutatás világáról színes előadások, látványos bemutatók és minikiállítások segítségével.

„Az ismeretterjesztés napjainkban méltatlanul háttérbe szorult, a magyar kutatók tudományos eredményeivel szinte alig találkozhat a közönség, pedig munkájuk nem öncélú teljesítménytúra, hiszen kézzelfogható társadalmi és gazdasági haszna van. Rendezvényünkön a magyar tudományos kutatók fontos munkájára szeretnénk felhívni az emberek figyelmét” – mondta az eseményről Heiling Zsolt, a Magyar Földrajzi Társaság ügyvivője az MTI-nek.

A társaság és a Földgömb magazin közös szervezésében megvalósuló eseményen a lap számos szerzőjével is találkozhat a közönség, akik szintén beszámolnak tudományos munkájukról. A nap számos érdekes programja között például 3D-s vetítésen pillanthatnak bele a földalatti expedíciók világába a látogatók, a Himalája távoli vidékén nyomon követhetik Kőrösi Csoma Sándor egykori lakhelyének megmentését, vagy ellátogathatnak Afrikába Teleki Sámuel nyomában a Magyar Afrika Expedícióval. Nem marad ki a programból a Föld legmagasabb vulkánja, az Antarktisz jégvilága, Brazília rovarkülönlegességei és a dinoszauruszok kutatása sem.

A program „főszereplőjének”, a Mars-kutatásnak külön előadássorozatot szentelnek a szervezők.
A gyerekeket is számos érdekes programmal várják, egyebek mellett homokmandalát és dinoszauruszcsontot is készíthetnek a Magyar Természettudományi Múzeum és a Magyar Földrajzi Múzeum pedagógusai segítségével. Nemcsak a kicsiket, de a vállalkozó szellemű felnőtteket is vetélkedőre invitálják, akik számos expedíciós feladat teljesítése mellett egy Mars-szonda leszállását is irányíthatják.

Az esemény egyik különlegessége, hogy a helyszínről 15 órakor indul útnak egy 18 000 kilométeres túrára a Közép-Ázsia Expedíció. A csapatot alkotó geográfus, biológus és etnográfus szakemberek nagy felfedezők – Vámbéry Ármin, gróf Almásy György, Prinz Gyula, Déchy Mór, Szentkatolnai Bálint Gábor, Berzenczey László és gróf Zichy Jenő – nyomán járva vizsgálják azt, milyen változások mentek végbe az általuk kutatott helyszíneken az elmúlt évszázadokban, egészen Kirgizisztánig haladva.

„Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a kutatóexpedíciók fontosságára, valamint az expedíciók tudományos gyökereire. Kedvet és érdeklődést szeretnénk ébreszteni a jövő generációjában a tudományos kutatómunka iránt, megmutatni a feladat szépségét, izgalmát” – emelte ki Heiling Zsolt. Az eseményen először adja át A Földgömb az Expedíciós Kutatásért Alapítvány által alapított Magyar Felfedezők Nagydíját az elmúlt évek legkiemelkedőbb magyar terepi felfedezőjének Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára, a rendezvény fővédnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.