Ők stresszelnek a legjobban Magyarországon

A budapesti idősebb marketinges férfiaknak a legkisebb, a szabolcsi fiatal háztartásbeli nőknek a legnagyobb a stresszkockázatuk. Íme Magyarország első stressztérképe.

kn
2013. 05. 10. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A budapesti idősebb marketinges férfiaknak a legkisebb, a szabolcsi fiatal háztartásbeli nőknek a legnagyobb a stresszkockázatuk – derül ki az ország nagy stressztesztjének feldolgozása után – a Sanofi által, a Life.hu és a MagneB6 támogatásával – készített első hazai stressztérképből. A nemzetközileg elismert és széles körben alkalmazott kutatási módszerre alapozott online pszichológiai tesztet a Károli Gáspár Református Egyetem kutató pszichológusai dolgozták ki a hazai viszonyoknak megfelelően – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.

A férfiaknak nagyobb a stressztűrő képessége, és kevesebbet is aggodalmaskodnak, ám a nők sokkal inkább hajlandók beszélni a problémáról – vonta le a következtetést a kérdőívek alapján a teszt. A reprezentatív mintára kiterjedő elemzés szerint a magasabb stressztűrési képesség éppen kétszer annyi férfira jellemző, mint nőre.

A felmérés „legjobban a háztartásbeliek aggódnak” megállapítását támasztja alá az az ezerfős mintán végzett felmérés, amelynek az a fő következtetése, hogy a nők java része – 75 százaléka – elsősorban a gyerekneveléssel, a háztartással és a munkával járó leterheltséget találja kimerítőnek.

 

A túl sok szülői stresszel azonban vigyázni kell, mivel negatív hatással van a család többi tagjára is.

 

Az mno.hu arról is beszámolt, a haj elárulja, hogy tulajdonosa mennyire stresszel.

 

A szorongás, a hangulatingadozás vagy egyéb pszichológiai rendellenességek tíz év múlva mutatkoznak meg rajtunk – állapította meg egy vizsgálat.

A magyar nők nemcsak kevésbé stressztűrők a férfiaknál, de sajnos többet is aggodalmaskodnak náluk – derül ki a felmérésből. „A hölgyek mindössze 11 százaléka jellemezhető alacsony aggodalmaskodási hajlammal, ami komoly veszélyt jelent egészségi és lelki állapotukra egyaránt. A mai nőknek az egész világon több szerepben kell helytállniuk, a Magyarországhoz hasonló fejlődő országokban pedig még az alacsony jövedelmek és az általános bizonytalanság is növeli a mindennapi stresszt, így a hölgyekre is jóval nagyobb nyomás nehezedik” – olvasható a közleményben.

A teszt másik fontos megállapítása az volt, hogy az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken az aggodalom szintje, és nő a stressztűrés mértéke. A legjobban a 19-34 éves korosztály aggódik – azok, akik önálló életük megteremtésén fáradoznak, iskoláik után munkahelyet és lakást keresnek. A 65 év felettieknek már csak 6 százaléka mutat átlag feletti aggódási szintet – derül ki a tesztből.

Az Amerikai Pszichológusok Szövetségének korábbi kutatása már bizonyította, hogy az Y generáció tagjai (18-33 év közöttiek) jóval nagyobb stressznek vannak kitéve, mint az idősebb korosztály tagjai, hiszen az új élethelyzetek okozta állandó nyomás és megfelelési kényszer nehéz kihívások elé állítja a fiatalokat – számol be a közlemény.

„Természetesen lehetséges, hogy kevesebb vagy inkább más jellegű stressz éri a nyugdíjaskorúakat: nem annyira jellemző a munkahelyi követelményekből és a felpörgetett életritmusból származó feszültség. Ugyanakkor a személyiségfejlődés előrehaladtával megváltozhatnak az ember életében a prioritások, s egy integrált élettörténettel és -szemlélettel rendelkező egyén kevésbé hajlamos mindennapi bosszúságokat stresszként megélni” – magyarázta Milanovich Dominika pszichológus szakértő az eredmények mögött fellelhető okokat.

A teszt harmadik fontos megállapítása az volt, hogy a nyugati országrészen élők kevesebbet aggódnak, mint a keleti régiókban lakók. Talán nem meglepő, hogy a stressztűrők száma Budapesten a legnagyobb, hiszen a nagyvárosi életformához hozzátartozik a mindennapi stressz kezelése – áll a közleményben. Az eredményekből jól látszik, hogy a Vas megyében élők esetében mérhető a legalacsonyabb mértékű aggodalmaskodás, amit a szakértő szerint a terület gazdasági fejlettsége, a magasabb életszínvonal, illetve a nyugati világhoz való közelség magyarázhat – vonták le a következtetést.

 

A budapestiek és a stresszes szakmákban dolgozók jobban tűrik a feszültséget – derül ki a felmérésből. A hazai friss felmérés szerint a személy- és vagyonvédelemmel, marketinggel, illetve információtechnológiával összefüggő területeken dolgozó munkavállalók tűrik legjobban a stresszt. „Ezeken a területeken a sikeres munkavégzés kulcstényezője lehet a hatékony stresszkezelés” – mondta a szakértő. Milanovich Dominika szerint érdekes kérdés, hogy az eleve magas stressztűréssel rendelkező személyek választják-e ezeket a hivatásokat, vagy ez a képesség a pályaszocializáció során erősödik fel, illetve – és ez a legvalószínűbb – a két tényező interakciójáról beszélhetünk.

Nemzetközi kutatások igazolják például, hogy folyamatosan növekszik az aggodalom a gazdasági válság okozta bizonytalan életkörülmények miatt. Egy 2012-es globális kutatás során a válaszadók 48 százaléka jelezte, hogy a mindennapi stressz-szintje növekedett a kutatást megelőző évben, és a válaszadók közel 60 százaléka a munkáját jelölte meg első számú stresszfaktorként az életében – olvasható a közleményben.

A stresszel legnehezebben megbirkózó és legjobban aggódó emberek a háztartásbeliek, a munkanélküliek, a diákok, az irodai munkakörben és az ügyfélszolgálatokon dolgozók, valamint a szakmunkások – vonták le a következtetést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.