Rák: mellamputációt megelőzésként?

Hogy megelőzze a mellrákot, levetette melleit Angelina Jolie; a szakértők megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét.

kn
2013. 05. 15. 0:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy sajtóvisszhangot kapott Angelina Jolie döntése, hogy a mellrák kialakulását megelőzendő levetette mindkét mellét. Az orvosok úgy becsülték, hogy a híres színésznőnek a hibás gének jelenléte miatt 87 százalék esélye van a mellrákra. „Úgy döntöttem, hogy megelőzésként annyira minimalizálom ezt a kockázatot, amennyire csak lehet” – indokolt Jolie. A megelőző drasztikus amputációról azonban megoszlanak a vélemények.

Az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Hollandiában sokkal gyakoribb a megelőző mellamputáció, mint Németországban. A szigetországban a genetikailag érintett nők fele dönt a megelőző amputáció mellett, míg Németországban ez az arány mindössze három százalék.

Bár a beavatkozás szükségessége adott esetben nem vitatható – az érintettek 90 százalékánál nem alakul ki mellrák –, a tudósok megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét. Sok onkológus azzal érvel, hogy a kezelési módszerek ma már annyira fejlettek, hogy nincs szükség erre a nőt fizikailag, lelkileg és szellemileg is igénybe vevő drasztikus beavatkozásra.

A nők minden korosztályánál jelentkezhet mellrák. Bár a pontos okok nem ismertek, a tudósok szerint igen nagy szerepet játszik a megbetegedés kialakulásában a genetika. Az már ismert tény, hogy bizonyos családokban gyakoribb a mellrák. Azoknak a nőknek, akik ilyen családi háttérrel rendelkeznek, különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk a rendszeres szűrővizsgálatokra. Tény: azoknál a nőknél, akiknek két közeli hozzátartozója is mellrákban szenved, igen magas a megbetegedés kockázata. Erre különösen az ötvenes éveiben járó nőknek kell nagyon figyelniük.

Az esetek 70-80 százalékában az úgynevezett BRCA1 és a BRCA2 gének elváltozásai okozzák a rákot.

A tumor felfedezése után a műtétet gyakran nem lehet elkerülni, de a legtöbb esetben nem szükséges a teljes mell eltávolítása. Ez az eljárás azért jó, mert a fennmaradó szövetek és plasztikai műtét segítségével szép eredmények érhetők el a szövetek újjáépülésben.

Gyakran azonban csak mellamputáció segíthet. Ez esetben sok rákos szövetet kell eltávolítani, s a műtéten kívül kemoterápiára vagy sugárkezelésre is szükség van, hogy a szervezetben lévő rákos sejtek elpusztuljanak. Ez nagyon stresszes eljárás, de ha időben észlelik a rákot, a kúra komoly esélyt jelent a gyógyulásra.

Nincs ok a pánikra, ha a nő csomót észlel a mellében: a kis csomók sokszor ártalmatlanok. Németországban élete során minden nyolcadik nő átéli az emlődaganat sokkoló diagnosztizálását. Ez messze leggyakoribb rákbetegség a nőknél. Sajnos még mindig nagyon magas azon nők száma, akiknél későn észlelik a tumort. Ha a daganat kisebb, mint 5 centiméter, 90 százalékos esély van az ötéves túlélési arányra.

A mellrákos nők közül minden negyedik ötven év alatti. Ennek különböző okai vannak: a fiatalok még nem a betegségekkel foglalkoznak, így nem fedezik fel az elváltozást, ráadásul számukra nem, csak 50–69 éves kor között kötelező a mammográfia. A genetikán kívül az elhízás, a testmozgás hiánya, a dohányzás és az alkoholfogyasztás is növeli a mellrák kockázatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.