A migrén és az agyi artériák új kapcsolata

Végre kiderült, mi okozza migrént. A „Ne most, drágám, fáj a fejem!” nem csak üres kifogás. Velünk született rendellenesség felelős a migrénért.

2013. 07. 30. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az agy vérellátását hivatott védeni az úgynevezett Willis-kör (az angol orvos írta le a 17. században), amely a főbb artériák közötti kapcsolatok sorozatát jelenti. A migrénes betegeknél, különösen aurás migrén esetében, hiányoznak a Willis-kör egyes elemei.

A migrén ma mintegy 28 millió amerikainál okoz problémát, és jelenthet bizonyos mértékű fogyatékosságot is. A szakemberek korábban az gondolták, hogy az agyi erek tágulása okozta a migrént, majd később az idegsejtek jeleiben bekövetkezett változásokkal társították.

A legfrissebb kutatás, amely a PLOS ONE folyóiratban jelent meg, azt támasztja alá, hogy a vérerek a korábban feltételezettől eltérő szerepet játszanak a migrén kialakulásában. Az agy vérellátásában bekövetkező szerkezeti változások megváltoztatják az agyi véráramlást, így járulnak hozzá a normálistól eltérő idegi tevékenységhez, ez pedig migrént vált ki.

A migrén és a depresszió külön-külön is jelentősen rontja a páciensek életminőségét, ám együttes előfordulásuk másfajta következménnyel is jár: kisebb aggyal – derül ki egy friss kutatásból.

 

Egy másik kutatás szerint azok, akiket krónikus migrén vagy hátfájás kínoz, nagyobb valószínűséggel lesznek öngyilkosok, függetlenül attól, hogy egyébként szenvednek-e depressziótól vagy egyéb pszichiátriai betegségtől.

 

A mágneses rezonanciás képalkotóval (mri) végzett tesztek különbséget fedtek fel a migrénes fájdalommal kapcsolatos területeken – olvasható a Radiology aktuális számában.

 

A migrénben szenvedők több mint fele enyhülést tapasztalt, ha szexuális aktusra került sor a roham idején, ötödüknél pedig teljesen megszűnt a fájdalom – derül ki egy kutatásból.

„A migrénes emberek a vérerek szerkezeti eltérésével születtek – mondta a kutatás vezető szerzője, Brett Cucchiara neurológiaprofesszor. – A mostani eredmények megmagyaráznák például azt is, hogy egyes embereknél miért vált ki migrént a kevés folyadék fogyasztása.”

A kutatás során vizsgált 170 embert három csoportba sorolták. A kontrollcsoportnak nem volt fejfájása, a másik csoportnak aurás, a harmadiknak pedig sima migrénje volt. A kutatók azt figyelték meg, hogy a nem teljes Willis-kör a legnagyobb számban azoknál a betegeknél volt kimutatható, akiknek aurás migrénjük volt (73 százalék). A nem aurás migrén esetében ez a szám 67, a fejfájástól mentes csoport esetében pedig 51 százalék volt.

„A Willis-kör abnormális kifejlődése és az elégtelen véráramlás együttesen az agy hátsó részében volt megfigyelhető, ahol a látókéreg is található. Ez megmagyarázza azt, hogy az aurás migrénben szenvedőknek miért vannak látászavaraik, mint például az eltorzult kép, a villanások vagy hullámzó vonalak látása” – magyarázta dr. John Detre neurológia- és radiológiaprofesszor.

A kutatók következtetése szerint a Willis-kör szerkezeti és funkcionális diagnózisa, teljesítményének felmérése segítheti a migrén okának feltárását, és így hatékonyabb, személyre szabott kezelés válik lehetővé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.