Kihalás: eltűnt a mezei pillangók fele

Az európai lepkék sorsa előrevetítheti a rovarokét: a mezei pillangófajták rohamosan menetelnek a kihalás felé.

tt
2013. 07. 27. 18:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A pillangókon jól megfigyelhető, milyen sors vár sok más rovarra, a biológiai sokféleségre és az ökoszisztéma általános állapotára” – olvasható a jelentésben.

„A mezei pillangófajták számának ilyen mértékű csökkenése vészjelzés. Ha nem tudjuk megvédeni az élőhelyeiket, sok fajukat örökre elveszíthetjük” – jelentette ki Hans Bruyninckx, az EEA igazgatója. „Tisztában kell lennünk azzal, milyen jelentőségük van a pillangóknak és más rovaroknak, hiszen a virágok beporzása létfontosságú a természet egyensúlya és a mezőgazdaság számára” – fűzte hozzá.

Az EEA tanulmányában 17 mezei pillangófaj evolúcióját elemezték az 1990 és 2011 közötti időszakban. Adataik szerint nyolc faj egyedszáma csökkent, köztük a közönséges boglárkáé (Polyommatus icarus), két faj, így a hajnalpírlepke (Anthocharis cardamines) egyedszáma is változatlan maradt. Nyolc faj – köztük a busalepke (Hesperia comma) – esetében a tendencia „bizonytalan”.

A csökkenés oka az intenzív mezőgazdasági művelés, valamint a hegyvidéki földek gondozásával való felhagyás, elsősorban Európa déli és keleti részén, ahol a mezők fokozatosan erdővé vagy bozótossá alakulnak át.
Északnyugat-Európa egyes régióiban alig maradt más élőhely a mezei lepkéknek, mint az országutak széle, a vasutak nyomvonalai vagy a városi környezet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.