A Dürer Rendezvényház az idei Kutatót Éjszakája budapesti központja. Pénteken az odalátogatók például megtudhatják, miért beszél máshogy egy férfi és egy nő, de megismerhetik a műholdon keresztül követett parlagi sas történetét is.
„Van abban igazság, hogy a beszéd a nőknek az intimitást, a kapcsolatok kialakítását szolgálja elsősorban, ezzel szemben a férfiaknak csak státus megszerzésére, versengésre irányul?” – ezt a kérdést is feszegeti a Kutatót Éjszakáján Aczél Petra és Andó Éva kommunikáció kutató. Elsősorban arra kíváncsiak, létezik-e olyan különös sajátossága a nők beszédmódjának, amely alkalmasabbá teszi őket vezető pozíciók betöltésére.
Ordítóverseny zajszintméréssel, túravezetés az emberi test belsejében, látványos fényfestés – ezek a programok várnak Pécsen a Kutatók éjszakája programsorozat keretében. Szombathelyen a kámoni arborétum várja az érdeklődőket. Veszprém kiviszi a Facebookot a természetbe. Még több program itt.
Összesen kétezer eseményt rendeznek országszerte.
Az ELTE fonetikai tanszéke és az MTA Nyelvtudományi Intézetének fonetikai osztálya közösen kalauzolja az érdeklődőket a „sokszínű beszéd tudományába”. Kiderül, mikor hümmög egy gyerek és mi a különbség akkor, ha egy felnőtt teszi ugyanezt. A rendezvényre látogatóknak lehetőségük nyílik tesztelni az „akusztikus alkoholszondát” is, amelynek segítségével beszéd alapján megállapítható, hogy valaki éppen ittas-e.
A programok egyike azzal ismerteti meg az érdeklődőket, hogy miként lehet tudatosan védekezni az internetes adathalászat ellen, A világháló rejtett arcai című előadás pedig arra világít rá, miként járulnak hozzá a különböző tudományterületek az internet ma ismert, látszólag rendszertelen természetéhez.
Az érdeklődők olyan látványos kísérletekbe is betekintést nyerhetnek, mint a sör, a gipsz és az ásványvíz hozzáadásával végzett vulkánkísérlet, a „lávatűzijáték”. A látogatók szemtanúi lehetnek a Da Vinci Learning program által korábban már végrehajtott rekordteljesítménynek, amelynek keretében 350 kilogramm citrom segítségével hoznak működésbe egy erőművet.
A Dürer Rendezvényház gyerekprogramjai között van olyan, amelyről a vállalkozó kedvűek saját készítésű robotot vihetnek haza, de a kicsik szórakozását számos logikai játék és játékos fejtörő is szolgálja.
A Kutatót Éjszakáján pénteken országszerte több mint hetven intézmény mintegy kétezer programja egyebek mellett kísérletekkel, interaktív bemutatókkal és előadásokkal várja az érdeklődőket. Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló egész napos esemény célja a tudomány és a kutatói pálya népszerűsítése. Az eseménysorozatot partnereivel együtt nyolcadik alkalommal rendezi meg a Tempus Közalapítvány, idén negyedszer a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány a társszervező.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalban (NÉBIH) laborállatokat lehet simogatni, és be lehet tekinteni a mikrobiológiai vizsgálatokba, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Kft. fizikai és kémiai kísérletekkel készül a pénteki Kutatók Éjszakájára.
Először kapcsolódik a programsorozathoz a NÉBIH, amelynek laboratóriumi munkájába nyerhetnek bepillantást az érdeklődők, valamint laborállat-simogató és mikrobiológiai vizsgálat is várja a látogatókat – közölte az intézmény az MTI-vel. A NÉBIH 2012-ben jött létre a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal és a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal összevonásával azzal a céllal, hogy az élelmiszerlánc biztonságáról gondoskodjon.
A budapesti Babilon Centerben fizikai kísérleteket és ügyességi vetélkedőket szerveznek, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.-nél pedig a különböző élelmiszerek vizsgálatával készülnek a szervezők, és a jövő konyháját, avagy a molekuláris gasztronómiát is megismerhetik az érdeklődők.
A Bercsényi Miklós Élelmiszeripari Szakképző Iskola fizikai, biológiai, kémiai és természettudományos kísérleteket szervez, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium pedig a Magyar Kémikusok Egyesülete vándorkiállításának ad otthont. A gimnáziumban emellett számos természettudományi előadás és kísérlet mellett a természettudományok és a teológia kapcsolatáról is szó lesz.
A Budapesti Corvinus Egyetem is csatlakozik az ételek vizsgálatával és kémiai programokkal kapcsolatos kutatások sorához. Az oktatási intézmény különböző kampuszain előadások hangzanak el többek között a mezőgazdasági géntechnológiáról, a beteg, rendellenesen fejlődött növények felismeréséről a házi kerti zöldségtermesztésben, de kiderül az is, mire kell figyelni a zöldségvetőmag-vásárlásnál, és a harapós növényekkel is megismerkedhetnek a helyszínre látogatók.
A budai kampuszban „nagymama konyhatitkairól”, a dobozos gyümölcslevekről és a minőségvédő élelmiszer-csomagolásokról, valamint a sörfogyasztás élettani előnyeiről hallhatnak kulisszatitkokat a vendégek, a Fővám téri épületben pedig rapid tőzsdepartin és a Nemzeti Színház improvizációs játékán is részt vehetnek az érdeklődők.
A természetes szerves anyagokról, a színtévesztésről, repülésbiztonsági rendszerekről, a legkorszerűbb elektrotechnikai fejlesztésekről is hallhatnak előadásokat és láthatnak bemutatókat, akik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem programjait választják pénteken, a Kutatók Éjszakáján.
Az egyetem AE épületében látogatást lehet tenni a Kármán Tódor Szélcsatorna Laboratóriumban, ahol a BME Formula Racing Team versenyautójának szélcsatorna-tesztelését rendezik meg óránként – olvasható az egyetem tájékoztatójában.
A K-épület mögötti kertben az egyetemi hallgatók egy csoportja által tervezett Odooproject során elkészült, napenergiát hasznosító, energiahatékony, környezettudatos, könnyűszerkezetes lakóépületet lehet megtekinteni, amely a Solar Decathlon egyetemek közötti nemzetközi hallgatói versenyre készült.
A Nukleáris Technikai Intézet Oktatóreaktorában az atomenergiáról lehet többet megtudni, a Ch-épület alagsorában pedig laboratóriumba látogathat az érdeklődő a Legyél te is biomérnök! című program során. Az alagsor termeiben párhuzamosan zajlanak előadások és kísérletek, amelyek a kémia világába kalauzolják el az embereket. Részletesen megismerhető például a DNS-javító fehérjék szerepe, a környezetgyógyítás, illetve a búza fogyasztásának és felhasználásának különböző formái.
A Jendrassik György Hőtechnikai Laboratóriumban bemutatják a Audi mérőkonténerét, lesz lángorgona, megmérik a láng terjedési sebességét, és vízrakétát lőnek ki.
Az F-épületben fizikai, a H-épületben interaktív matematikai bemutatókat tartanak, az I épületben a Bosch beágyazott számítástechnikai rendszerek laboratóriumába lehet ellátogatni, ahol a szakértők a mikroszámítógépek, a robottechnológia, a mosolyvezérelt csokiautomata rendszereit mutatják be.
Lesz még alternatív hajtású járműprototípus, repülésszimulátor, Audi TT alapú járműszimulátor-bemutató, valamint baleseti rekonstrukció.
Este tíz óráig folyamatosan látogatható lesz a Nagyfeszültségű Laboratórium előtere, az elektrotechnika iránt érdeklődőket pedig látványos bemutatókkal és kísérletekkel a V1 épület IV. emeletén várják.
Kommunikációs tréning és dadogók színháza a gyógypedagógiai karon, híres perek a jogon, mongol viseletbemutató és tudáspróba a belső-ázsiai tanszéken, valamint a szerencsejáték-kutatásokkal és a hipnózissal foglalkozó előadás is várja azokat, akik az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) programjaira látogatnak el pénteken, a Kutatók Éjszakáján.
A Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar által szervezett filmklubon a dadogást, a diszlexiát és a beszédképtelenséget elemzik a szakemberek ismert filmrészletek segítségével, ezt követően pedig az agyi sérülések következtében létrejövő beszédzavarok, az afáziakutatások érdekes részleteivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Lesz logopédiai vizsgálat, és elemzik a színészi beszédet is – olvasható a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat hivatalos weboldalán.
Az állam- és jogtudományi karon az Igazságügyi Palotától a Néprajzi Múzeumig címmel a volt Kúria épületének különlegességeit és históriáját mutatják be, de hallhat előadást a közönség a büntető igazságszolgáltatás gyakorlatáról vagy híres koncepciós perekről is.
A belső-ázsiai tanszéken mongol játékokat, tudáspróbát, nyelvi gyorstalpalót, népdaltanítást és mongol viseletbemutatót szerveznek. A Bölcsészettudományi Kar épületeiben a litván nyelvet és Fehéroroszországot mutatják be, továbbá bolgár rockzenei klub és finnugor irodalmi teaház várja az érdeklődőket.
A kriminálandragógia tudományáról és a hétköznapi lelki jelenségek tudományos megközelítéseiről lesz szó a Pedagógiai és Pszichológiai Karon, a kíváncsiak előtt feltárul a szerencsejáték-kutatások világa, és megtudhatják, hogy mitől függ a hipnózis iránti fogékonyság.
A kisgyermekes szülők a tanító- és óvóképző kar előadásaira ülhetnek be, amelyeken szó lesz egyebek mellett a sajátos nevelési igényű gyermekről, a babamasszázsról és a különböző életkorú gyerekeknek való játékokról.
A Társadalomtudományi Karon hangzik el a Tévhitek, legendák és a tények az EU-ról című előadás. A Kutatók Éjszakáján a karra érkezők az iskolatípusokról és a társadalom peremén élőkről is hallhatnak.