Gyors és ugrásszerű népszerűségre vágyik a Facebookon? Szeretne szemmel láthatóan nagy nézettséget mutató számokat a YouTube-csatornáján? Mi sem egyszerűbb, íme a lájkbazár!
Ha a Facebook önálló állam lenne, a világ harmadik legnépesebb országa válna belőle, ahol nagyban folyik a kereskedelem – állítja egy honlap, ami nyíltan kínálja a legnépszerűbb közösségi oldalakon a követők és a nézettség számának – általuk teljesen legálisnak gondolt – emelését. Már 6 amerikai dollártól vásárolhatunk követőket egy rajongói oldalhoz, ha kétezer lájkot szeretnénk egy fotóra, az sem kerül többe 65 dollárnál, 110 dollárért pedig tízezer követőt kapunk a weboldalunk Facebook-profiljához.
A lájkok mögött – a hirdetés szerint – élő személyek bújnak meg a világ számtalan pontján. Ez – egy nagyon apró csúsztatással – így is van, azzal a kis különbséggel, hogy a követések pár száz emberhez csatolható regisztrációk, akik a kamu profilokat hivatásszerűen, napi 8-10-12 órában, manufakturális jelleggel kezelő „lájkrabszolgák” kezelik szervezett jelleggel.
Mivel a lájkoló programokat a Facebook és a Google is folyamatosan szűri, így a lájkkereskedelem az analóg megoldások felé fordult vissza. Megjelentek a távol-keleti, főleg bangladesi és indonéz szervezett csoportok, amelyek – a keleti foglalkoztatásban már megszokott – fillérekért dolgoztatott alkalmazottak. Fejenként több száz kamu regisztrációt tartanak életben feltöltött fotókkal és hétköznapinak látszó aktivitással, üzenetváltásokkal, követésekkel. A megrendelőnek nincs más dolga, mint az interneten (hol máshol, ugye?) felvenni a kapcsolatot a lájknagykerrel, kiválasztani a megfelelő webes közösségi felületet, bejelölni, hogy miből mennyit szeretne, majd paypallal vagy átutalással fizetni és várni az eredményt.
Az „internetes tanácsadás”-ként hirdetett szolgáltatás a keleti IT-szegmens egyik ugrásszerűen növekvő iparága, amit az egész világon igénybe vesznek. Maga a Facebook is elismeri, hogy a milliárd feletti felhasználó tömegből durván 14 millió a hamis regisztráció. A kezdő kisvállalkozók és közszereplők egy részének kellemetlen, ha nincs vagy elenyészően kevés a követője, de kiderült, hogy a futballsztár Lionel Messi és a popénekesnő Rihanna is tartott nagybevásárlást az indonéz lájkmanufaktúráknál.
Az ugrásszerű „követőnövekedés” ugyanis egy idő után átfordulhat öngerjesztő folyamatba, amikor már megjelennek a valódi felhasználók is.