Elérték a főtábort a magyar hegymászók

A hét második felében a környék tavainak forrását vizsgálják.

tt
2014. 02. 19. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Földgömb-Atacama Klímamonitoring Expedíció kutatócsapata jelenleg az 5830 méter magasan lévő főtáborban van. „Teljesítettük az eddig kitűzött célokat: a műszereket leolvastuk, az adatokat begyűjtöttük és lecseréltük a műszereket” – mondta el Nagy Balázs, az expedíció vezetője kedden az MTI-nek műholdas telefonon.

Mivel a hegyen sokat süt a nap, a csapat tagjai – Nagy Balázs mellett Heiling Zsolt, Mari László és Nemerkényi Zsombor– fel tudják tölteni a műszerek hamar lemerülő akkumulátorait, de a tényleges adatfeldolgozásra csak hazatérve nyílik majd lehetőség. A helyszínen csak azt tudják ellenőrizni, hogy jól működnek-e az eszközök, relevánsak-e az adatok – fejtette ki Nagy Balázs.

A hét további részében azzal foglalkoznak elsősorban, hogy megtalálják a közelben, nagyon magasan húzódó tavak forrását és megvizsgálják, miért vannak itt egyáltalán ezek a képződmények, valamint mi történik, ha olvad a jég, a hó a felszín alatt. A szakértő szerint erre nagyjából négy napot szánnak.

Nagy Balázs elmondta: ezt követően egy 600 méterrel alacsonyabban fekvő területre vonulnak le, ahol további mintagyűjtésbe kezdenek és olyan szélcsapdákat állítanak, amelyek az üledéket gyűjtik. Ehhez a tervek alapján egy-két nap szükséges, ezután indulnak vissza Magyarországra, ahova február 28-án érkeznek meg.

A Földgömb-Atacama Klímamonitoring Expedíció első szakaszában, 2012-ben a kutatók műszereket telepítettek az Andokban található vulkánra, a február 3-án indult második expedíción pedig a műszerek által rögzített adatokat gyűjtik be. Az információk hozzájárulhatnak a klímaváltozás jobb megértéséhez. Az Atacama-sivatag és a Száraz-Andok extrém terep, a 200 kilométeres körzetben lakatlan hegy kiváló „indikátorhelyszínnek” számít a kutatásokhoz.

Nagy Balázs elmondása szerint a csapat nagyon jól alkalmazkodott a magashegyi klímához: körültekintően szervezték meg az akklimatizációt, betartották a szükséges lépéseket és sok vizet ittak. Ugyanakkor meglepően nagy hideg várta őket az Ojos del Saladón: bár nyár van, az éjszakai hőmérséklet mínusz 10-20 Celsius-fok közötti és nappal is jóval kevesebbet mutat a hőmérő nulla foknál.Az expedíció résztvevői a tűzhányóra indulás előtt keszonkamrás kezelést is kaptak, amely a fizikai felkészülésben segítette őket.

Az Ojos del Saladót először 2010 elején mászták meg magyarok: akkor Nagy Balázs, Nemerkényi Zsombor, Bakai Ferenc és Garamszegi Tamás jutott fel a kráter szegélyén emelkedő sziklás főcsúcsra. A hegy száraz környezetben, hegyi sivatagok fölött magasodik, lábánál sós tavak, só- és kősivatagok húzódnak, a legközelebbi megbízható ivóvíznyerő hely 250 kilométer távolságban található. A tűzhányó nagy magassága és a rendkívül szélsőséges időjárás miatt sokáig kívül esett a részletes földtani és földrajzi vizsgálatokon, a legutóbbi, 700-1000 évvel ezelőtti kitöréséről is csak hozzávetőleges adatok születtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.