Tízezer magyarnak kell újra megtanulni beszélni?

Jóval többen szenvednek afáziában, mint azt sokan gondolnák. Nekik lehet óriási előrelépés az új felfedezés.

kn
2014. 02. 26. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A neurológusok nagy erőkkel küzdenek azért, hogy az agyvérzést elszenvedő betegeknél helyreállítható legyen az esetlegesen sérült agyterület. Heather De Lisle a szavak mestere volt. A Berlinben élő amerikai szinkronszínészként kezdett dolgozni, hét évig volt ezen a pályán. 15 évesen már műsort vezetett az amerikai katonai rádióban, majd később rendszeresen a német tévében. A híres televíziós személyiség jó kiállású volt: csinos, pergő beszédű. Sajnálatos módon 2011 decemberében agyvérzést szenvedett, aminek következtében sérültek a beszédközpontjában az idegsejtek. Azóta minden egyes mondatáért meg kell küzdenie 37 évesen. Beszéd közben gyakran felcseréli a szavakat, elveszti a fonalat, vagy félbehagyja a mondatait. A diagnózis szerint afáziában szenved.

 

Németországban körülbelül 100 ezren szenvednek agyvérzést követően beszédzavarban. Általános statisztikai adatok szerint stroke következtében a betegek 20-25 százalékánál lép fel afázia. Magyarországon évente körülbelül 42 ezer stroke-os beteget tartanak nyilván, vagyis, ha hihetünk az általános adatoknak, évente körülbelül 10 ezer afáziás beteggel kell számolnunk.

Az afázia összefoglaló elnevezése mindazon beszédzavarnak, amelyek organikus agyi sérülés következtében jönnek létre. A szó görög eredetű: aphasia, jelentése beszédtelenség. Az afáziának több formáját lehet megkülönböztetni:

(Forrás: Wikipédia)

 

Az afáziás betegek célzott gyakorlatokkal küzdenek a saját anyanyelvük újbóli elsajátításáért, gyakran igen csekély esélyekkel. A jövőben ezek az esélyek javulni fognak az agy árammal való stimulálásának köszönhetően – legalábbis ezt remélik a szakértők. A berlini Charité klinika tudósai kifejlesztették az úgynevezett egyenárammal a koponyára vitt stimulációs technikát, röviden a tDCS-t. „A tDCS technika beszédterápiával kombinálva lehetne a stroke-on átesett betegek jövőbeni rehabilitációs kezelése” – mondta reménykedve Agnes Flöel, a Chanité klinika neurológusa.

 

A nem invazív technika az első kísérletek tanúsága szerint jó eredményekkel vizsgázott az afáziás betegeknél. Heather De Lisle is részt vesz a Charité klinika legújabb vizsgálataiban, mivel újra olyan világosan és választékosan szeretné kifejezni mondanivalóját, mint azt korábban tette.

 

A terápia során Agnes Flöel neurológus elektródákat csatol a páciensre, egy elektródát a jobb agyféltekére, egy másik elektródát pedig a homlokra. Ezeken keresztül állandó áramerősséggel gyengeáram fog áramolni. Az elektromos impulzus az agy azon részét célozza meg, amely a beszédért felelős. A páciens gyenge bizsergő érzést fog érezni. Vizsgálat előtt és után a tudósok átvizsgálják a páciens agyát mágneses rezonancia tomográffal. „Ennek segítségével látjuk, hogyan dolgozik az agy áram alatt” – mondta Flöel. A képek azt mutatják, hogy javasolt a motoros beszédközpont árammal való stimulálása. A motoros beszédközpontból irányítja az agy a komplex hangzóképzést. „Az agy jobban odafigyel a beszédképzésre.” A jövőben az agyi stimuláció segíti a könnyebb beszédzavarokban szenvedő betegeket és azokat, akiknek agyvérzés következtében sérült a beszédközpontjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.