A tenger teljes élővilágát veszélyezteti a halászat

A halak mellett sok más állatot, többek között tengeri emlősöket és madarakat is elpusztítanak.

kn
2014. 03. 22. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikai, dán és brit kutatók tanulmánya azonosította azokat a helyeket, ahol a halászat okozta károk különösen nagy gondot okoznak – olvasható az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS). Igen sok teknős akad horogra a Földközi-tengeren és Észak-Amerika atlanti-óceáni partjainál. Tengeri madarak keverednek rendszeresen a halászhálókba a Bering-tengeren és az Indiai-óceánon.

A delfinek és a bálnák Dél-Amerika atlanti partjainál és a Csendes-óceán keleti vidékén vannak nagy veszélyben - állapította meg a San Diegó-i Egyetem Rebecca Lewison vezette kutatócsoportja. Különösen az eresztőhálós halászat fenyegeti az állatokat. Az Európában és az Egyesült Államokban betiltott módszer azt jelenti, hogy a halászok több kilométeres hálókat eresztenek a vízbe.

A tanulmány szerint a horogsorral végzett halfogásnak ennél kevesebb a járulékos áldozata. Ez a módszer azt takarja, hogy egyetlen fő zsinóron csalétkes horgok hosszú sorát eresztik zsinóron a tengerbe. Legkevesebb kárt a vontatóhálós halászat okozza, ekkor a hajókkal a tenger mélyén húzzák át a hálót.

A járulékos károkat könnyen lehetne csökkenteni – vélik a kutatók. Az ausztrál eresztőhálósok 90 százalékkal kevesebb teknőst fognak, amióta menekülőnyílásokat építettek be hálóikba. Az albatroszokat a halászhajók madárriasztókkal tartják vissza attól, hogy a horogsorba csapódjanak. Mégis csak nagyon kevés országban hoznak előírásokat ezeknek a módszereknek az alkalmazására. „A halászat járulékos áldozatainak védelmére nem a megoldások hiányoznak, hanem a hatékony megvalósítás” – írták a kutatók.

A szerzők több mint 250 – 1990 és 2008 között megjelent – tanulmány adatait elemezték, ezek alapján azonosították a veszélyzónákat. Lehetnek még ilyen helyek, ám valószínűleg nincs róluk információ – hangsúlyozták a tudósok. Ilyen területek – többek között – Délkelet-Ázsia, a Csendes-óceán Japántól nyugatra eső területe, Kína és a Fülöp-szigetek térsége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.