A francia örökségi bizottság szakértői januárban javasolták a helyszín felvételét a francia listára. Aurélie Filippetti kulturális miniszter jóváhagyta a listát, amelyet április 7-én át is adtak az UNESCO-nak.
1944. június 6-án a világ legnagyobb hadserege indult el a dél-angliai partvidékről Normandia irányába. A D-nap hajnalán 55 ezer amerikai kezdte meg a partraszállást a Utah és Omaha kódnévvel jelölt partszakaszokon, 75 ezer brit és kanadai, valamint egy maroknyi francia a Gold, Juno és Sword kódnevű szakaszokon.
Június 6-án este a szövetségesek nagy rést ütöttek az atlanti falba, ami döntő fordulatot hozott a második világháborúban. A normandiai csata azonban katasztrofális veszteségekkel járt mind a szövetségesek, mind a német hadsereg, mind a légitámadások sújtotta polgári lakosság számára. Saint-Lo városának például 95 százaléka pusztult el.
A partraszállás helyszínei „Európa és a világ 20. század közepi történelmének, valamint az emberi jogok és a megbékélés politikai és erkölcsi hagyománya helyreállításának jelképes ereklyéivé váltak” – olvasható az UNESCO-hoz eljuttatott dokumentumban.