Életeket veszélyeztet a hatalmas jéghegy a nyílt óceánon

A NASA figyelemmel kíséri az antarktiszi gleccserről levált jéghegy útját.

CSD
2014. 04. 24. 10:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) gleccserkutatójaként dolgozó Kelly Brunt szerint a jéghegy nagyjából 660 négyzetkilométer kiterjedésű, vastagsága az 500 métert is eléri. A B31 jelzésű jégóriás tavaly novemberben vált le az Antarktisz nyugati térségének gigantikus gleccseréről, a Pine-sziget jégfolyamról, és jelenleg a nyílt óceán felé tart.

Nem ez az első hatalmas
jéghegy az óceánban

 

„A méretéből adódóan abszolút indokolt, hogy nyomon kövessük” – mondta Brunt egy telefonos interjúban, hozzátéve, hogy az amerikai kormány felügyelete alatt működő szervezetek, köztük a Nemzeti Jégközpont, bármikor ellenőrizni tudnak több tucatnyi jéghegyet. Mint megjegyezte, a jégóriás jelenlegi tartózkodási helyén nincs nagy hajóforgalom. „Nem különösképpen aggódunk a hajózási útvonalak miatt. Tudjuk, hogy hol vannak a legnagyobb jéghegyek” – húzta alá a szakember.

A kutatókat nem csupán a mérete, hanem különös származási helye miatt érdekli ennyire a fiatal képződmény. A jéghegy leválását eredményező gleccserrepedést 2011-ben észlelték először a szakemberek – mondta Brunt, a NASA Maryland állambeli Goddard Űrrepülési Központjának és a Morgan Állami Egyetemnek a munkatársa.

A Pine-szigeti-gleccser már két évtizede a kutatók kiemelt figyelmét élvezi, mert a jégrengeteg gyorsan vékonyodik és olvad, így jelentős szerepe lehet az óceáni vízszint emelkedésében. A szakemberek szerint a jéghegy keresztülúszott a Pine-sziget-öblön, és valószínűleg hamarosan magukkal ragadják a Déli-óceán sebes áramlatai.

„Megvizsgáljuk a helyi óceáni áramlatokat, hogy megpróbáljunk pontos magyarázatot találni a jéghegy mozgására – húzta alá egy közleményben Grant Bigg jéghegykutató, az angliai Sheffieldi Egyetem munkatársa. – Voltak ugyanis olyan periódusok, amikor a jéghegy szinte teljesen mozdulatlan volt, miközben időről időre gyorsan mozgott. Korábban néhány alkalommal előfordulhatott, hogy részben megfeneklett, beleütközve a tengerfenékbe, miközben »visszapattant« az öböl egyik oldaláról a másikra.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.