Április 22-e az 1970-es évek óta a Föld napja, amikor világszerte programok százaival próbálják felhívni a figyelmet a tudatosabb életmódra és a lakókörnyezet megóvására azért, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk a Földön. Ilyenkor több mint egymilliárd ember cselekszik, 192 országban tesznek valamit azért, hogy tudatosítsák a Föld védelmének jelentőségét. A mozgalom egyik jelmondata: „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?”
1990 óta minden évben egyre többen bizonyítják, hogy ha apránként is, de együtt sokat tehetünk a Föld védelméért. Április 22-én környezeti vetélkedőket hirdetnek, fákat ültetnek, patak- és falutakarítást végeznek és együtt dolgoznak azért, hogy élhető és egészséges környezetben nevelkedhessenek a következő generációk is. A 2000-es évekre már több száz programot szerveznek a Föld napjára.
Az idei évben is bőséges a Föld napjának programválasztéka. Április 22. és 27. között a Fővárosi Állat- és Növénykertben Föld fesztivált rendeznek, ahol a két fő téma a fenntartható mezőgazdaság és a méltányos kereskedelem. A szervezők játékos ismeretterjesztés formájában tolmácsolják a kisebb és nagyobb látogatók felé, hogy miért is fontosak ezek a témák. Mindennap 10 és 16 óra között állatbemutató, madárfigyelés, odúfestés is várja a gyerekeket. De a méhekről, az erdő-mező védelméről, a veszélyeztetett állatfajokról és a pazarlásmentes háztartásról is tanulhatnak a látogatók. A legkisebbeket arcfestés, játszóház, kézműves foglalkozás és bábszínház is szórakoztatja majd.
A Föld Napja Alapítvány honlapján részletesen beszámol a Magyarországon tervezett programokról, lesz húsmentes hétfő, a Bikás-parkban közös faültetés és ingyenes jógaórán is tehetünk testünk egészségéért. Siófokon Föld-napi vetélkedőt szerveznek, Poroszlón Tisza-tavi nagytakarítás várható kenuval, Pécsett pedig szabadtéri szemléletformáló, környezettudatos életmódot népszerűsítő programokkal várják az érdeklődőket. Egerben a critical masson együtt tekernek a városi bringázás népszerűsítéséért.
Magyarországon a családok ökolábnyomának 42 százalékát a táplálkozás teszi ki, különösen a húsfogyasztás szerepe jelentős, egyes felmérések szerint túl sok húst fogyasztunk, és ez károsan befolyásolja a környezetünket is. A világ hústermelése több mint kétszer annyival nőtt az elmúlt negyven évben, mint a Föld népessége. A növekvő húsigény miatt termőfölddé alakítjuk az erdőket, pazaroljuk az energiát, az édesvizet, és gyorsítjuk az éghajlatváltozást. Éppen ezért népszerűsítik a Húsmentes hétfő mozgalmat, melynek célja, hogy aktívan tegyünk a klímaváltozás ellen.