Információs társadalom: felszabadít és gúzsba köt

Felhők, nanorobotok és okoseszközök uralják a mindennapokat. Valóban veszélyes lehet a technológia túl gyors ütemű fejlődése? És ha igen, kire?

Kuslits Szonja
2014. 05. 17. 7:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 21. században még inkább meghatározó, hogy kinek milyen értékes adat, információ van a birtokában.
A technológia folyamatos fejlődésének egyik hozadékaként mára kialakult az ipari társadalom örököse, az információs társadalom. Ennek sajátossága abban áll, hogy kiemelten épít az információtechnológiára, aminek központi szerepe van a termelésben, a gazdaságban, az oktatásban és általánosságban a társadalom egészének működésében.

A központban az információfeldolgozó technológia áll, és jellemzője az élethosszig tartó tanulás is. Vagyis a legtöbb munkáltatónak már nem elég, ha a felvételt nyert alkalmazott jól ért a szakmájához; a világ felgyorsulása és a folyamatos fejlődés iránti igény megköveteli, hogy az alkalmazottak képezzék magukat, hiszen a jelenlegi tudásuk akár 5-10 év múlva elavulttá válhat. Ez leginkább az informatikusokra és a mérnökökre igaz, de az orvosoknak, tanároknak és az irodistáknak is szükséges képességeik fejlesztése.

Az információs társadalom kapcsán nem szabad figyelmen kívül hagyni a tudásgazdaság fogalmát sem, aminek lényege az információ értékteremtő szerepe. De mit is jelent mindez? Azt, hogy ha Pista bácsi a szomszéd faluból tudja, hogyan kell beázásmentes tetőt építeni, más pedig nem, akkor az az információ, aminek ő a birtokában van, fontossá válik, gazdaságilag felértékelődik és keresett lesz.

Május 17-e az ENSZ döntése értelmében 2006 óta az információs társadalom világnapja, korábban kizárólag a távközlésről emlékeztek meg ezen a napon, mivel 1865-ben, Párizsban ekkor jött létre a Nemzetközi Távíró Egyesület (ITU). A szervezet legfontosabb célkitűzése a távközlés fejlődésének elősegítése.

Az információs társadalomban az információ előállítása, elosztása, terjesztése, használata és kezelése jelentős gazdasági, politikai és kulturális tevékenység.

Ugyanez a példa természetesen bármilyen más szakmára is érvényesíthető. Minden attól függ, hogy mennyire egyedi, illetve hasznos a tudásunk. A legjelentéktelenebbnek tűnő információ is lehet pótolhatatlan, ha olyan környezetbe kerül.

Mára ugyanis tényként kell kezelni, hogy az emberiség fejlődésének szempontjából az egyre gyorsuló adatáramlás, az internet mindennapos használata és a technológiák véget nem érő átalakulása, modernizálása óriási hatást gyakorol a világra. Adatainkat már nem nyomtatott papírokon tároljuk, hanem winchestereken, pendrive-on, felhőkben vagy más internetalapú, zárt rendszerekben. Sajnos azonban a felhasználókban nem mindig tudatosulnak ezeknek a veszélyei vagy korlátai, így ha ellopják, feltörik vagy letörlik, pótolhatatlan információkat veszíthetnek.

A legtöbb esetben pozitív hozadéka van a technika és az informatika fejlődésének, az internet elterjedése óta nincsenek tér- és időbeli korlátok, bárhol, bármikor elérhetőek vagyunk. Akár a világ másik végén élő családtagokkal is napi szinten társaloghatunk, a tanulás és a munkavégzés is egyszerűbbé vált az információáramlásnak köszönhetően. A mai gyerekek már szinte beleszületnek ebbe az internet uralta világba, sokan még beszélni sem tudnak, de a tableten már megtalálják a játékot, és pár év múlva karácsonyra is okosszemüveget kérnek.

Más nézőpontból viszont felmerülhet a „technológia túlnő az emberen” problematika, mely szerint az intelligens számítógépeknek, a nanotechnológiának és más újításoknak azért lehet negatív, vagy a várttal ellentétes hatásuk, mert az őket használó ember nincs felkészülve erre a digitális adatdömpingre. Erre számos könyv- és filmbéli fiktív példát láthattunk már. A való életből ezt a legegyszerűbben az okostelefonok megjelenésével lehet bemutatni. A fiatalok már játszi könnyedséggel kezelik az összes hipermodern alkalmazást, az érintőképernyőt, és maximum akkor esnek kétségbe, ha nincs wifi és elmegy a 3G is. Ezzel szemben hiába adjuk a nagymamánk kezébe ugyanezt a technológiát és várjuk el tőle, hogy e-maileket írjon vagy webtelefonáljon, mert a telefon olyan háttértudást vár el a felhasználótól, ami ebben az esetben csak frusztrációt szül (ellenben a nagymama wifi és 3G nélkül is meg tudja oldani az életét). Sokan még nincsenek hozzászokva ehhez a száguldó technológiafüggő világhoz, és köszönik szépen, jól vannak a Nokia 3310-esükkel, nem igénylik, hogy a kenyérpirítót is okostelefon-applikációval irányítsák. Az információs társadalom egyik legnagyobb kihívása, hogy megtanuljunk helyesen élni a technológia nyújtotta lehetőségekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.