„Ráncfelvarráson” esnek át az Akropolisz híres nőalakjai

A látogatók szeme láttára zajlik a kariatidák felújítása.

UDM
2014. 05. 10. 8:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az oszlopoknak használt női alakokat, a kariatidákat 1979-ben szállították át az Akropolisz dombján található templomból az Akropolisz Múzeumba, hogy megvédjék az időjárás viszontagságaitól, és helyükbe másolatot állítottak ki.

A múzeum restaurátorai speciális lézerberendezés segítségével távolítják el több mint kétezer év szennyeződését a márványalakokról a múzeumban, munkájukat a látogatók monitorokon keresztül kísérhetik figyelemmel.

Dimitrisz Pantermalisz múzeumigazgató elmondta, azért végzik helyben a világhírű márványszobrok megtisztítását, hogy elkerüljék az alakok nagy kockázatot jelentő mozgatását. A múzeum látogatói is jól járnak azzal, hogy betekinthetnek a mintegy hét hónapon át tartó munkálatokba.

„Egyfajta színfalak mögötti betekintést akarunk nyújtani látogatóinknak” – magyarázta az igazgató.

A munkálatok 2011-ben kezdődtek az életnagyságúnál nagyobb nőlakokon, és várhatóan júniusban fejeződnek be.

„Eltávolítjuk az összes szennyeződést, a füstöt és mindent, ami a szobrokra lerakódott az évszázadok során Nagy gondossággal dolgozunk, hogy elkerüljünk bármiféle sérülést” – hangoztatta Pantermalisz.

A restaurátorok az Akropolisz szobrai számára egy krétai technológiai alapítvány által kifejlesztett lézertechnológiával dolgoznak, amely két infravörös és az ultraibolya hullámhosszat kombinálja, hogy elkerüljék a márvány elszíneződését.

Az athéni Erektheion templomot Kr. e. 420 körül kezdték építeni. Az oszlopcsarnok lányalakjait a kor legszebbjeinek tartott kariai lányokról mintázták. A templom Athéné istennő és Poszeidón kultuszhelye volt.

A 6. században keresztény templommá változtatták, az 1460-as években török hárem lett. A 19. században lord Elgin a kariatida csarnok egyik nőalakját eltávolíttatta, és a ma Elgin-márványokként ismert akropoliszi frízekkel együtt Londonba vitte, ahol a British Museumban látható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.