Ezért másznak fára a koalák

A fatörzsek vagy az eukaliptuszfák ágainak átölelésével a szervezetüket hűtik a koalák – derítették ki ausztrál kutatók.

tt
2014. 06. 05. 4:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ily módon segítik elő az állatok azt, hogy forróságban ne hevüljön túl szervezetük – írták a Biology Letter brit tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban a Melbourne-i Egyetem szakemberei, akik azt tanulmányozták, miként képesek szabályozni testhőmérsékletüket az állatok.

A szakemberek hőérzékelő kamerák segítségével tanulmányoztak koalákat az után, hogy felfigyeltek arra: kánikulában az állatok a fák alacsonyabb, hűvösebb részeire húzódnak vissza, sőt egyre jobban hozzányomják törzsüket az ágakhoz, a fa törzséhez. Az ausztrál tudósok tanulmánya része annak a szélesebb körű kutatásnak, amely azt próbálja felderíteni, miként hat a klímaváltozás a szárazföldi állatokra Ausztráliában, ahol az elmúlt években extrém szárazság volt az uralkodó, az év elején pedig páratlan hőhullám ült a kontinensre.
A koaláknak (Phascolarctos cinereus), mint a legtöbb prémes emlősállatnak problémát okoz a hőség, nincs verejtékmirigyük a bőrük alatt, és nagyon sok folyadékot veszítenek meleg időben. Ezért fordulnak biológiai „klímaberendezéshez” szervezetük hűtésére.

Az ausztrál szakemberek felfigyeltek arra, hogy télen az állatok a fák magas részeiben maradnak, nyáron viszont az alacsonyabb részekre húzódnak vissza. A szakemberek mérték környezetük levegőjének hőmérsékletét, hőkamerával a koalák testhőmérsékletét, csakúgy mint a fatörzsekét, ágakét.

Az adatok azt mutatták, hogy akkor, amikor a levegő 36 Celsius-fok volt, az eukaliptuszfa törzse mintegy 5 Celsius-fokkal, egyes esetekben nyolc Celsius-fokkal hűvösebb volt, mint környezetének levegő hőmérséklete.
Amikor összevetették ezeket az adatokat az állatokról készült hőkamerás felvételekkel, teljesen nyilvánvalóvá vált számunkra, mit csinálnak a koalák. Láthattuk a koalákat, a fatörzs leghűvösebb részén ülni, ülepüket a törzs leghűvösebb részéhez nyomva – mondta Michael Kearney, a tanulmány egyik készítője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.