Megnyílt a kiállítás a leghíresebb magyarokról

A keleti országok leghíresebb magyar kutatóit mutatja be a Külügyminisztérium vándorkiállítása.

kn
2014. 06. 06. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A magyar külpolitika egyik fontos aspektusaként sokat hallunk manapság a keleti nyitásról, azonban ebben semmi újdonság nincs, hiszen a Kelet kutatásának Magyarországon több száz éves hagyománya van. Éppen ezt reprezentálja ez a bemutató is” – hangsúlyozta Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium EU kétoldalú kapcsolatokért, sajtóért és kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára.

A magyar és angol nyelvű kiállítás a Külügyminisztérium után bemutatkozik a magyar külképviseleteken, majd egy ideig a Magyar Tudományos Akadémián is látható lesz.

Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára úgy fogalmazott: ez a tárlat méltón reprezentálja azokat az eredményeinket, amelyből mindenki számára egyértelmű lehet, hogy a keleti és globális nyitás nem most kezdődött, hanem egyes tudományágak esetében már évszázadokkal ezelőtt.

Kitért arra, hogy csütörtök reggel nyílt meg ELTE Közép- és Kelet Európai Konfuciusz Intézete regionális központjának első képzése, amely jól demonstrálja azt, hogy a keletkutatásnak a jövője is biztosított Magyarországon.

Hangsúlyozta, hogy a magyarok számára a Kelet kutatása – szemben más európai nemzetekkel – egykor nem a lehetséges ellenség megismerésére, sokkal inkább saját gyökereink kutatására irányult. „Ez által különös felelősségérzettel és kíváncsisággal tudtunk mindig is ezen országok és kultúrák felé fordulni” – tette hozzá.

Monok István, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ főigazgatója büszkeségnek és örömnek nevezte, hogy kiállítás nyílhat azokról a tudósokról és kutatókról, akik Európa egyik legjelentősebb keleti gyűjteményének alapítói és gyarapítói voltak.

A tablók tájegységenként mutatják be a Közel-Kelet felől Japánig haladva a kutatók munkáját, eredményeit, életét. A kiállítás magyarul és angolul készült el, a tárlat anyagát tartalmazó kiadványt pedig magyarul, angolul, oroszul, törökül, kínaiul és arabul nyomtatták – mondta el az MTI-nek Kelecsényi Ágnes, a kiállítás kurátora.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.