A harmadik ipari forradalom küszöbén állunk. Először 1982-ben alkalmaztak háromdimenziós nyomtatási eljárást, két évvel később már megszületett az első nyomtató is. Az eltelt három évtized alatt ugyanolyan utat járt be, mint az internet. Látva a rohamos fejlődést, bátran kijelenthető, hogy a háromdimenziós nyomtatási technológia biztos, hogy még ebben az évtizedben teljesen átalakítja a világot, a gazdaságot. Pár éven belül bárki nyomtathat magának otthon ékszert, eltörött alkatrészt vagy épp a vacsorát. Ennek a fejlődésnek a legnagyobb nyertesei pedig minden bizonnyal a kis- és középvállalkozások, a startup szektor.
A Design Terminál tavaly rendezte meg első alkalommal a 3D Printing Days fórumot, akkor csak magyar résztvevőkkel. Idén már három helyszínen zajlanak az események, a Terminál a V4-es szervezőpartnerek támogatásával a régió legszembetűnőbb innovációit hozta most Magyarországra, hat országból harminc neves vállalkozás lesz jelen. A rendezvény célja, hogy összekösse Közép-Európa 3D nyomtatással foglalkozó innovátorait, gazdasági és műszaki szakembereit. Ott lesznek például a krakkói vagy kassai startupok, de olyan világméretű cég munkájába is betekintést lehet nyerni, mint a T-Systems. A szakkiállításnak az Akvárium Klub ad otthont, itt lesz a hivatalos megnyitó is csütörtök este.
A szakmai beszélgetéseken szó lesz a befektetési lehetőségekről, arról, milyen hatással van a 3D nyomtatás a divatra, az építészetre, az űrkutatásra, sőt még a gasztronómiára is. Akár még 3D nyomtatással készült süteményt is kóstolhat az, akinek van hozzá gyomra. Mindezt a lengyel ZMorph 3d printer csapata jóvoltából.
A parametric | art a 3D nyomtatható modellekről és a parametrikus 3D modellezésről, valamint a GigamaX3D-vel és a FabLab Budapesttel közösen az otthoni 3D nyomtatókról tart előadást. Még az olyan 3D nyomtatóval is meg lehet ismerkedni, amely képes saját magát kinyomtatni.
A Design Terminál nyilvános pályázatot is hirdetett, amelyre otthoni és ipari nyomtatóval készített tárgyak terveit várták. A zsűri – Falk György (Varinex Informatikai Zrt.), Dr. Kovács József Gábor és Varga András (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem), Simó György (FreeDee Printing Solutions), Koós Pál (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) és Dr. Bendzsel Miklós (SZTNH) – által legjobbnak tartott tervet White Cube díjjal jutalmazzák. A pályaművek közül tízet és a közönségdíjas modellt a Varinex és a Freedee Printing nyomtatta ki, ezek is láthatók lesznek az Akváriumban. A pályaművek között volt, aki térképező installációt, szív alakú palackot, generatív lámpát tervezett, de valaki a pártákat gondolta újra.
Az esemény társrendezvénye, a világ egyik legjelentősebb technológiai versenye, a Google Lunar XPRIZE Team Summit még csütörtökön is tart, ennek házigazdája a verseny magyar résztvevője, a Puli Space Technologies.