Az Alzheimer-kór a gondolkodás és a megismerési (kognitív) funkciók beszűkülésével, magatartásváltozással, elbutulással (demencia), végül gyors leépüléssel jár. A legutóbbi tanulmány szerint, azok az emberek, akik fejlesztő játékokkal játszanak és mentálisan serkentő feladatokat végeznek, azokon kevésbé mutatkoznak a demencia tünetei. A különböző fejlesztő játékok, mint például a kirakós, segíthetnek az Alzheimer-kórban szenvedőknek.
A kutatást a Nemzetközi Alzheimer konferencián, Koppenhágában ismertették. Megtalálták azokat a fajta agy stimuláló aktivitásokat, amelyek segíthetnek megvédeni a sebezhető agyi szerkezetet és a kognitív funkciókat, így azok nem sérülnek. Azok az emberek, akik sok időt töltenek mentálisan serkentő játékokkal, sokkal könnyebben tanulnak, jobb a memóriájuk és az információfeldolgozásuk is javul – állapították meg a kutatók.
Egy másik Alzheimer-kutatás azonban azt írja, hogy az eredmény nem erősítette meg, miszerint ezek a játékok megelőzik a betegség kialakulását.
A hatékonyabb működés érdekében megszabadulunk azoktól az áramköröktől, amelyeket nem használunk, és megerősödnek azok, amelyeket sokszor, sok inger ér. A gyermekkori élmények típusa és minősége meghatározza, hogy mely áramkörök erősödnek meg, és melyek számolódnak fel az aktív használat hiánya miatt. Ezt jelenti a „használd, vagy veszítsd el” elve.
A kutatást a wisconsini Alzheimer Intézet és a wisconsini Alzheimer-kutatási központban végezték. A vizsgálatban 329 átlagosan 60 éves vett részt, ők egészségesek voltak, de nagy eséllyel várható, hogy Alzheimer-betegek lesznek, mert erre hajlamos géneket találtak, vagy a családi kórtörténetben szerepelt már a betegség. A vizsgálat során végrehajtott tesztek az agyi aktivitást és a kognitív értékeket mérték. A kutatást vezetők megkérdezték a résztvevőktől, hogy milyen gyakran vesznek részt aktív tevékenységekben, mint például olvasás, múzeumlátogatás, kártyajátékok és rejtvényfejtés. A kutatásból kiderült, hogy akik gyakran végzik ezeket a tevékenységeket, jobb agyműködéssel rendelkeznek, és jobb eredményt értek el a kognitív vizsgálatoknál.
Dr. Laura Phipps Alzheimer-kutató kommentálta a tanulmányt, és elmondta, hogy a vizsgálat nem ad pontos és egyértelmű eredményt az okokról és a hatásokról, de elismeri, hogy az eredmények bemutatják az agyi hanyatlás és a demencia megjelenését azoknál, akik nem végeznek ilyen aktivitásokat. A korábbi bizonyítékok alátámasztják, hogy a tevékenységek aktívan tartják az agyat, és segítik a az agy kognitív részének megtartását, valamint eltolja az agy hosszú távú károsodását, és megerősíti „használd, vagy veszítsd el” elvet is.
„Azonban fontos leszögezni, hogy azok az emberek, akik részt vettek a tanulmányban nem szenvednek demenciában és nem mondhatjuk, hogy az eredményeket csak a kártyázásnak, olvasásnak, keresztrejtvény fejtésnek köszönhetjük.” – hangsúlyozta ki dr. Phipps
A legjobb eredményt azzal érhetjük el – csökkentve a demencia kialakulását –, ha egészséges életvitelt folytatunk, ami magába foglalja az egészséges étrendet, kiegyensúlyozottságot, nyugodt életmódot, sportolást, az alkohol és cigaretta elkerülését. A folyamatos vérnyomásmérés és -ellenőrzés is nagy szerepet játszik abban, hogy az Alzheimer-kór tüneteit mikor ismerjük fel.
Azok a mozgásformák, amelyek fenntartják a szív- és érrendszer fittségét, vagyis az aerob edzések – a futás, az úszás, a kerékpározás – húsz év elteltével jobb gondolkodási képességeket eredményezhetnek. A szív egészsége tehát előnyös az agy számára is, idézte a BBC hírportálja a Neurology című szaklapban megjelent tanulmányt.
Az Alzheimer-kórral kapcsolatban nagyon sok kutatás látott már napvilágot. Tanulmányok bizonyítják, hogy az alumínium is elősegíti a kór kialakulását. Régóta összefüggésbe hozzák az anyagot az Alzheimer-kór, a mellrák és az allergia különböző formáinak kockázatával. Alois Stöger egészségügyi miniszter szerint a lehető legkevesebbet kellene érintkezni az alumíniummal, mert már annyira elterjedt, hogy ételekben, vízben, kozmetikumok és gyógyszerek sokaságában is megtalálható, és ez felhalmozódásához vezethet. A hosszú távú hatások egyelőre nem ismeretesek.
Alzheimer-kór korai felismerése lehetséges egy vérteszt kifejlesztésével.
A memórián is javíthat a szürkehályog-műtét, nem csak a beteg látásán.
Míg az alumínium káros a szervezetre, addig a koffein kifejezetten megelőző hatású. A kutatások szerint a koffein blokkol az agyban bizonyos receptorokat, amelyeket az adenozin nevű neurotranszmitter aktivál. A blokkolás a korábbi tanulmányok szerint hat a béta-amiloid-plakkokra is: csökken a káros csomósodások mennyisége, fellép a koffein védő hatása. A most megjelent tanulmány szerint a hatás a tau-fehérje-lerakódások ellen is segít.