Figyeljen, most elmondom: így rabolnám ki önt!

Korábban egy profi betörő is csak hosszas előkészületek után mert akcióba lépni. Az online világban percek kérdése a döntés.

Makay József
2014. 08. 16. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mielőtt belekezdenénk, szeretném leszögezni, hogy nem vagyok és nem is voltam soha betörő, nem tulajdonítottam el más értéktárgyait, és nem tartok igényt más pénzére ellenszolgáltatás nélkül. Az alábbiakban leírtak a technológiai világból származó pszichológiai jelenségek lehetséges következményeit mutatják be, céljuk a bűnelkövetők potenciális célpontjainak tájékoztatása – írja az Androbit.net technológiai magazin

Bármennyire is hihetetlenül hangzik, de ha valaki élhető életszínvonalon képes tengetni mindennapjait, az biztosan számíthat arra, hogy legalább egyszer valaki bepróbálkozik a kifosztásával, sikertelenség esetén talán úgy, hogy arról soha nem szerez tudomást.

Tételezzük fel, hogy én is egy ilyen rabló vagyok, akinek az a célja, hogy minél többet megtudjon áldozatáról. Ismernem kell a szokásait, az időbeosztását, szabadidős tevékenységeit, valamint mindent, ami a lakásán, annak védelmére és a vagyontárgyaira vonatkozik. Ez az a pont, aminél a legkevésbé kell megerőltetnem magamat, ugyanis nagyon nagy valószínűséggel pontosan ön az, aki önként rendelkezésemre bocsát minden engem érdeklő információt.

A játék kedvéért nézze meg egy olyan Facebook-ismerőse profiloldalát, akit maximum látásból ismer és görgesse végig az üzenőfalát, valamint nézze meg a vele kapcsolatos fotókat! Miután mindennel végzett, próbálja meg elmesélni, milyen is ez az ismerős a fentebb felsorolt szempontok alapján. Bármennyire is távol állnak öntől ezek a szakterületek, az általánosan megosztott kiírások, fotók és helyszínek alapján már ön is meg tudná határozni, érdemes-e az illetőhöz betörni, és ha igen, mikor.

 

Személy szerint leginkább azokat az embereket szemelném ki, akikről nem egy fotó készült jelenlegi lakásában – ebből már hozzávetőlegesen kitalálható, mi merre van –, és aki jelenleg nyaral valahol, 10 percenként újabb fotót osztva meg magáról valami tengerparton. Amennyiben nem tartozik abba az egy-két önmegtartóztató százalékba, nagy valószínűséggel ön is elköveti ezeket a hibákat. Ezt a részt ki is emelném: csak a nyaralás végén, otthon osszuk meg a nyaraláson készült fotókat! Az ismerősök bizonyára ki fogják bírni azt a néhány napot az élményei nélkül, míg ők az irodában izzadnak.

Igazából nem tudnék olyan dolgot mondani, amiből ne lehetne kitalálni rengeteg részletet az életéről. A már említett nyaralós fotó elárulja, hogy még jó néhány napig biztosan nincs otthon senki, a fotókon látható telefonja ára és a lakásban készült fotók alapján kideríthető, hogy hozzávetőlegesen mekkora érték zsákmányolható önnél, de még a bulifotók megosztási idejéből (és helyszínéből) is pontosan meghatározható, hogy pénteken (vagy szombaton) milyen időintervallumban nem tartózkodik otthon.

 

Összességében kijelenthető, minél kevésbé reklámozza az életének minden mozzanatát, annál kisebb eséllyel használják majd fel ön ellen a jövőben. Valószínűleg egy állásinterjúnál sem jön éppen jól, ha mindent pontosan megtudhatnak önről.

Mióta az interneten minden jó elvégezhető, azóta minden rossz is. Pénz és privát szféra tekintetében például érdemes odafigyelni a böngészésünkre is. Amennyiben ugyanis vagyok annyira trükkös, hogy a lakásod közelében tartózkodom egy nagyobb teljesítményű wifi routerrel, rávehetem az automatikusan csatlakozó készülékeidet (notebook, tablet, okostelefon), hogy ne a routeredhez csatlakozzanak, hanem az én pontosan ugyanolyan hálózati azonosítónévvel elérhetővé tett készülékemhez. Innentől már csak egy lépés, hogy minden kattintásodat, felhasználónevedet, jelszavadat, bankkártyaszámodat és banki azonosítódat megszerezzem. A bankok hiába védik a fiókodat SMS-es azonosítással, ha azt nem minden esetben kérik.

Bár még ez sem nyújt maximális védelmet, de nagyon beszédes lehet a böngésző URL (webcím) sorában található kis lakat ikon megléte, illetve annak hiánya. Amennyiben ez a kis lakat nincs ott egy biztonságkritikus szolgáltatás (bank, e-mail, Facebook stb.) webcíme mellett, nagy valószínűséggel egy hamis weboldalt lát, tehát ne próbáljon meg bejelentkezni.

Sajnos napestig lehetne sorolni az olyan támadási módszereket, amiknél az áldozat hanyagsága és meggondolatlansága nyújtja a legnagyobb segítséget a bűnözők számára. Több példát nem áll módomban említeni, mert egyrészt bízom benne, hogy minden olvasó kicsit átgondolja eddigi online tevékenységének súlyát, másrészt pedig már így is túl sok ötletet adtam azoknak, akiknek nem kellene. Végezetül pedig élnék a filmekből már jól ismert, de ebben az esetben kifejezetten a célpontoknak szóló mondattal:

„Minden, amit mond vagy tesz, felhasználható ön ellen...”

 

Hasonló írások olvashatók az Androbit oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.