Egyedülálló magyar kutatás mentheti meg sokak életét

Nem kevesebbet várnak tőle, mint azt, hogy a jövőben előre lehessen jelezni a szívinfarktust.

Konopás Noémi
2014. 09. 30. 7:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

110 ikerpár bevonásával végeztek egyedülálló, a szívbetegségek öröklődését vizsgáló ikerkutatást a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján. A magyar kutatásnak köszönhetően a jövőben lehetőség nyílhat arra, hogy előre jelezzék a szívinfarktust. Az egyedülálló vizsgálatról dr. Maurovich-Horvat Pál adjunktussal, a Lendület Kardiovaszkuláris-képalkotó Kutatócsoport vezetőjével beszélgettünk.

– Miért számít egyedülállónak ez az ikerkutatás?
– Egészen idáig nem vizsgáltak még ennyi ikerrésztvevőt nagy felbontású, háromdimenziós szív-CT berendezéssel. Ez az eszköz lehetőséget ad arra, hogy egészen közelről, szúrás és vágás nélkül belenézzünk a koszorúerekbe, így tudjuk megállapítani ugyanis, hogy milyen veszélyes, akár szívinfarktust okozó lerakódások, úgynevezett plakkok helyezkednek el az erekben. A vizsgálat során nemcsak a lerakódásokat mértük és nemcsak azt határoztuk meg, hogy milyen szűkületek találhatók meg a koszorúereken, hanem olyan genetikai analíziseket is tudtunk végezni az ikreken külföldi kutatópartnereink segítségével, amilyenekre eddig Magyarországon nem volt lehetőség. Nagy különlegessége a vizsgálatnak, hogy végeztünk teljes genomszekvenálást, vagyis meghatároztuk az ikerpárok teljes genetikai állományát. Tíz éve ez a vizsgálat megközelítőleg egymilliárd dollárba került, szerencsére ennek az ára töredékére csökkent mára.

– Az érszűkületen és a genomszekvenáláson túl mit vizsgáltak még?
– Megvizsgáltuk a hasi zsíreloszlást és a máj zsírosodását célzó méréseket is végeztünk. A bőralatti hasi és a belek közti zsírraktárak öröklődése viszonylag erősnek mondható, előzetes számításaink alapján 60 százalékban örökletes tényezők határozzák meg. Érdekes volt látni, hogy a zsírmáj – ez a betegség a kettes típusú diabétesz és számos más súlyos kór előszobája lehet – öröklődése nem olyan erős, körülbelül 25-30 százalékos genetikai meghatározottságot találtunk. Ez jó hír, mert az életmóddal a kór könnyen megelőzhető. A legfőbb célunk az volt, hogy az ikervizsgálatnak köszönhetően arról kapjunk pontos információkat, hogy a szívbetegségek kialakulásában mekkora szerepet játszik az öröklődés, a genetikai hajlam, illetve a környezeti tényezők.

– Milyen arányban befolyásolják a környezeti tényezők, az életmód, az egyéb rizikófaktorok, illetve a genetika a szívbetegségek kialakulásának kockázatát?
– Egyelőre előzetes eredményekről tudunk beszámolni, hiszen a vizsgálatot most fejeztük be nyáron, az adatok elemzése több időt vesz igénybe. Nagyon izgalmasak és érdekesek viszont az első tapasztalataink. Az a tendencia látszódik kirajzolódni, miszerint az egypetéjű ikrek esetében vagy mindkettőjüknél láttunk koszorúérbetegséget, vagy egyiküknél sem. Ez arra utal, hogy erős genetikai meghatározottsága van a betegségnek. Nagyon fontos azonban hangsúlyozni, hogy annak ellenére, hogy mindkét egypetéjű ikernél jelen volt az érfalakon a lerakódás, azt hogy az érszűkület milyen súlyosságú volt, a környezeti tényezők és az életmód határozta meg. Ha az egyik iker például dohányzott, magas volt a vérnyomása vagy a koleszterinszintje, akkor az ő esetében jóval nagyobbak voltak a lerakódások az érfalon, mint a testvérénél. Ez arra utal, hogy a szívbetegség kialakulása erős genetikai meghatározottsággal bír, azonban az, hogy ez valaha tünetet, panaszt vagy esetleg szívinfarktust okozna, az az életmódtól függ.

– Az egészséges életmóddal mennyire és hogyan lehet csökkenteni a szívbetegségek kockázatát?
– Ismert adat, hogy az egészséges életmóddal a szívinfarktus és koszorúér megbetegedések kialakulása 80-90 százalékban elkerülhető. Az ikervizsgálatok arra világítanak rá, hogy ha valakinek hajlama van, vagyis a családban előfordult már szívinfarktus, vagy koszorúérmegbetegedés, akkor igen korán el kell kezdeni a megelőzést: a megfelelő életmódra nevelést már a gyermekkorban fontos elindítani. Értem ezalatt a megfelelő táplálkozást – mediterrán diéta (sok zöldség, gyümölcs, hal, olívaolaj) –, amit már gyermekkorban érdemes bevezetni. Fontos odafigyelni továbbá a túlsúlyra, hiszen a mai társadalom nagy problémája, hogy az elhízás már gyermekkorban jelentkezik. Ha valakinek a családjában előfordult már, vagy felmerült szívinfarktus, akkor az ő gyerekeiknél nagyon fontos erre korán odafigyelni.

– Említette a mediterrán diétát, a legtöbb tanulmány szerint az is a legmegbízhatóbb. Vannak azonban ezt cáfoló nézetek is, sokak szerint a zsírszegény táplálkozás nem is olyan jó, mint sejtik. Manapság sokszor előfordul, hogy korábban kőbe vésett tanulmányokat cáfolnak meg. Hogy tud az átlagember ezek között az ajánlások között eligazodni?
– Mint az élet minden területén, itt is a mértékletesség a fontos. A csökkentett zsírtartalmú ételeknél sokkal fontosabb a sport, hiszen a koleszterin elengedhetetlen a szervezet számára. Inkább a megfelelő testmozgás az, amit hangsúlyozni érdemes. A telített zsírokat és az úgynevezett transzzsírokat azonban érdemes kerülni, hiszen ezek a vérkeringésben található LDL-koleszterin, vagy közismertebb nevén „rossz” koleszterinszintjét emelik. Ilyen zsírokat tartalmaznak például a vörös húsok és az étolajban sült ételek. Ezeket többszörösen telítetlen zsírokkal (olajos magvak, halak, olívaolaj) érdemes helyettesíteni, amelyek csökkentik a szív és érrendszeri betegségek kockázatát – tanácsolat dr. Maurovich-Horvat Pál.

– Milyen beavatkozásra van szükség, ha veszélyes lerakódást észlelnek az érfalon?
– Itt több lépcsőt érdemes elkülöníteni. Természetesen Magyarország teljes lakosságát ezzel a CT-berendezéssel lehetetlenség megvizsgálni. Egyrészt azért, mert nagyon kevés ilyen gép van, másrészt mert ennek a vizsgálatnak van némi sugárterhelése is. Férfiaknál 40 éves kor felett, hölgyeknél 50 évesen érdemes kardiológiai szűrésen részt venni, ahol rizikóbecslés alapján életmódváltás és gyógyszeres terápia lehet indokolt. Amennyiben rizikó és a panaszok alapján arra lehet következtetni, hogy a betegnek koszorúérplakkjai lehetnek, akkor érdemes csak elvégezni ezt a háromdimenziós képalkotást. Ha ez igazolja a nagy kockázatú lerakódást, több lehetőség is van a kezelésre. Az egyik a célzott gyógyszeres terápia, a másik a katéterezés segítségével végzett koszorúértágítás, amit nagymértékű szűkület esetén kell elvégezni. Vannak olyan katéteres módszerrel beültethető eszközeink is, amelyek nem fémből, hanem felszívódó anyagból készülnek.

– Van-e arra vonatkozó számadat, hogy eddig a vizsgálatnak köszönhetően hány emberéletet sikerült megmenteni?
– Ezidáig 110 ikerpárt, 220 résztvevőt figyeltünk meg. A vizsgálatba egészséges ikerfelnőttek kerülhettek be, akiknek nem volt tudomásuk arról, hogy koszorúérbetegségük lenne. Ennek ellenére már az első néhány ikerpár között is találtunk olyat, akinek nagyobb kockázatú lerakódása is volt a koszorúerein. A 110 ikerpár közül összesen kettőnél volt szükség szívkatéterezésre.

– Az ikerkutatásnak köszönhetően lesz-e arra esély, hogy a jövőben előre tudjanak jelezni egy szívinfarktust, vagy egy koszorúérmegbetegedést?
– Az ikervizsgálat része a Lendület munkacsoport fő céljának, hogy megpróbáljuk azonosítani időben azokat a lerakódásokat az érfalon, amelyek majd a későbbiekben szívinfarktust okoznak. Tudjuk, hogy ez nem egy egyszerű kihívás, még számos projekt fut a klinikán az ikervizsgálatok mellett, ezek mind hozzáadnak egy-egy építőkövet ehhez a célhoz. Bízom benne, hogy a nem túl távoli jövőben egyszerű vérvétel alapján eldönthető lesz, hogy kinek van koszorúérbetegsége, és milyen veszélyességű felrakodások találhatók a koszorúerekben. – mondta dr. Maurovich-Horvat Pál adjunktus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.