Minden, amit tudni érdemes a Windows 10-ről

A Microsoft a tegnapi nap folyamán egy meglehetősen szűkösre szervezett sajtótájékoztató keretein belül mutatta be a következő Windows újdonságait.

Makay József
2014. 10. 03. 6:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újságírók viszont nem minden kérdésükre kaptak egyenes választ. A sajtótájékoztatót tehát egyszerűbb lett volna egy mondatban lerendezni: minden pletyka igaz – írja az Androbit.net.

A Microsoft jó néhány évnyi szenvedés után végre belátta, hogy az érintőkijelzős környezetre szánt csempés felület egyszerűen nem állja meg a helyét a hagyományos számítóképeken. Ezt szó szerint el is ismerték.

If you look at Windows 8 users on touch devices, they have higher satisfaction than those on Windows 7 devices. Windows 7 users have higher satisfaction on mouse and keyboard devices than Windows 8."

Persze termékpolitikailag azt sem tehették meg, hogy a teljes csempés megoldást kigyomlálják a rendszerből, mert már így is eléggé Windows 7 az egész, a vásárlóknak szinte egyáltalán nem lesz okuk az új rendszerre váltani. Éppen ezért úgy döntöttek, asztali környezetben ötvözik a hagyományos Windows-asztal és a csempés felület erősségeit.

Igen, már mindenki tisztában van vele, hogy a hőn szeretett Start menü a Windows 9-ben, 10-ben visszatér. A megoldás szinte semmit sem változik attól az egyetlen kivételtől eltekintve, hogy a csempék is ideköltöznek. Érdekes elgondolás, de kétségtelenül hatékonyabb a korábbi megoldásnál, ahol a lehető legszellősebben (a legalacsonyabb hatékonysággal) használták fel a rendelkezésre álló területet. A Start menü új keresője ráadásul univerzális lesz, a keresőszó kiadása után már nem csak az alkalmazásokból, de még a keresési előzményekből is kaphatunk találatokat.

Bár a Linux-alapú operációs rendszerek világában már közel 20 éve létezik, most a Microsoft is úgy döntött, kifejleszti felhasználói számára a virtuális asztalokat. Ennek az a lényege, hogy üres Windows-asztalokat „tölthetünk fel” ablakokkal és ezek között váltogathatunk egyetlen kattintással. Például az első asztalra két ablakot rakunk egymás mellé, a másodikra egy teljes ablakos alkalmazást helyezünk, a harmadikra pedig négy szoftvert rakunk, négy egyenlő részre osztva a rendelkezésre álló területet. Ezek között váltogathatunk úgy, mintha egyszerre több Windows operációs rendszert használnánk.

Ez is egy Linuxon már 5-10 éve elérhető fejlesztés, lényegében egy olyan ablakváltási lehetőség, amivel egy táblázatot kapunk a megnyitott szoftverek ablakairól, így sokkal gyorsabban választhatjuk ki a kívánt szoftvert.

Ez körülbelül az asztalszélekhez ragadó ablakkezelés továbbfejlesztett verziója. Lényegében ezzel sokkal könnyebben tölthetjük ki egyenlő területeken az asztalt ablakokkal.

Mint már írtuk, a Microsoft úgy döntött, hogy a Windows 8 megoldásait egy egységes felületben ötvözi, tehát már a csempés alkalmazásokat is a hagyományos asztali környezetben futtathatjuk.

A mezei felhasználók szemében bármennyire is tűnik ódivatúnak, az igazi informatikai szakemberek elengedhetetlen munkaeszköze a parancssor. Különböző adatok lekérése, parancsok kiadása, szkriptek írása, automatizálás és még sorolhatnánk azokat a feladatokat, amiket sokkal egyszerűbb megoldani parancssorból, mint napestig kattintgatni a különböző menükben. Ez a trend kezd átszivárogni a Linux világából, így a Microsoft sem szeretné, ha komolyabb tudással rendelkező felhasználói kényelmetlen környezetben dolgoznának, tehát ezen a szoftveren is fejlesztettek egy kicsit.

A Microsoft még idén áprilisban jelentette be, hogy végre egységesíti fejlesztői eszközkészleteit annak érdekében, hogy ugyanazon fejlesztés minden Microsoft platformon alkalmas legyen a futásra. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fejlesztőknek nem kell szoftverüket külön megírni Windowsra, Windows Phone-ra és Xboxra, hanem ugyanazon kódbázis használható lesz minden környezetben. Ennek első lépéseivel már a Windows 10-ben is találkozhatunk majd.

A cég elindította a Windows Insider Program nevű kezdeményezést, amivel igazából Windows fejlesztői előzeteseket bocsát ki a szakértő felhasználók és fejlesztők számára. A Preview.windows.com oldalon hamarosan elérhetővé válik a Windows 10 Technical Preview első, letölthető kiadása.

Semmi. A Windows 8 végre olyan formát ölt a Windows 10-zel, mint amilyet annak idején a Windows Vista öltött a Windows 7-tel: használhatót. Ugyanakkor érdemes átgondolni, hogy a Windows 10 fejlesztése még a Windows 8-cal kezdődött, amit a hivatalos kiadás után a negatív felhasználói vélemények hatására elkezdtek továbbfejleszteni. Összességében a Windows 10 a befejezett Windows 8.

Csakhogy a Windows 8 fejlesztése még 2009-ben, a Windows 7 bemutatása előtt elkezdődött és mivel a Windows 10 csak 2015 végén kerül bemutatásra, összesen 6 éven át dolgoztak egy olyan rendszeren, ami a felhasználók szemében csak egy mezei Windows 7, felvértezve egy Windows 8 asztaltémával. És itt most tegyük félre a funkcionális és motorikus fejlesztéseket, ugyanis a legtöbben azzal is tökéletesen meg lennének elégedve, ha a Windows összesen egy Chrome böngészőből, egy egyszerű fájlkezelőből és egy VLC lejátszóból állna, ahogyan jelenleg is használják a Windows 7-et.

Mi az újdonság, ami miatt a felhasználók önként váltanának Windows 10-re? Felhasználói szempontból abszolút semmi. Persze kétségtelenül sokan fogják használni, de nem önként, hanem a frissen megvásárolt notebookkal, amin vagy Ubuntu, vagy Windows került előtelepítésre – és leginkább az utóbbi. Szóval most következik egy újabb termékciklus, amiben egy olyan terméket forgalmaznak, amit csak termékkapcsolás útján tudnak eljuttatni a vásárlókhoz.

További hasonló híreket olvashat az Androbit oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.