A hasnyálmirigyráktól is fájhat a háta

Gondolta volna, hogy a hátfájás is utalhat a leghalálosabb rákra?

kn
2014. 11. 05. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hasnyálmirigyrák a leginkább halálos az összes rákbetegség közül, legtöbbször csak a késői stádiumban diagnosztizálják, amikor már a terápiák sajnos nem használnak. A legtöbb beteg csak néhány hónappal éli túl a diagnózist. A hasnyálmirigyrák az összes ráktípus mindössze három százalékát teszi ki, 2010-ben 16 000 ember betegedett meg Németországban – Magyarországon 1125 –, a Robert Koch Intézet szerint ez a szám 2014-ben elérheti a 17 400-at.

„A terápia sikerességének esélye ugyanolyan rossz, mint más ráktípusoknál, az ötéves túlélési arány mindössze 2-4 százalék. Ennek több oka is van, de elsődlegesen az, hogy túl későn ismerik fel a betegséget” – mondta Thomas Seufferlein gasztroenterológus, a Halle-wittenbergi Luther Márton Egyetem belgyógyászati osztályának igazgatója. A betegség tünetei nem specifikusak: tünet lehet például a hátfájás, amiből nem gondolnak rögtön hasnyálmirigyrákra, hónapokig kezelhetik félre a pácienst. A diagnózis korai felállítására még nincs megfelelő eljárás, így lehetséges, hogy az orvosok csak ritkán, akkor is véletlenszerűen, például hasi panaszok vizsgálatakor fedezik fel a betegséget a korai szakaszban. Sajnos csak a korai stádiumban felfedezett hasnyálmirigyráknál van esély a gyógyulásra, de szerencsére reménykedhetünk az új terápiás lehetőségekben – mondja a gasztroenterológus. Új hatóanyagok és az operációt követő kemoterápia bizonyítottan javítja a prognózist.

Az iparilag fejlett országokban gyakrabban fordul elő a betegség. Ennek okai a dohányzási szokások, a jelentős alkoholfogyasztás, a zsírban és húsban gazdag táplálkozás, valamint a túlsúly. A mintegy 15 centiméter hosszú szerv a nyombél, a gyomor, az epehólyag és a lép között található, feladata enzimek és emésztőváladék termelése, valamint a cukoranyagcsere irányítása.

A diabétesz fokozottan megemeli a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázatát. Azoknak, akik gyakran érintkeznek olyan mérgekkel, mint például a peszticidek vagy a herbicidek (növényvédő szerek), nagyobb az esélyük a hasnyálmirigyrákra. Egyértelmű összefüggés áll fenn továbbá a hasnyálmirigy-gyulladás és a hasnyálmirigyrák között. Ezek a tényezők azonban nem vezetnek feltétlenül megbetegedéshez. Létezik továbbá genetikai komponens is: a hasnyálmirigyrákos esetek 5-10 százaléka örökletes. Ha az első fokú rokon (apa, anya, testvér) hasnyálmirigyrákban szenved, az őket követő második nemzedék bizonyítottan nagyobb eséllyel betegszik meg.

A hasnyálmirigyrák hosszú ideig semmilyen tünetet nem okoz. „Attól függően, hogy a hasnyálmirigy mely részén nő a daganat, hosszú ideig tünetmentes maradhat” – mondta Thomas Seufferlein. Ilyen például, ha a mirigy közepén vagy a végződésénél – ez a rész hátul található, a hasüreg tágas részénél – nő a tumor. Ezen a részen nagyon nagyra meg kell nőnie, hogy fájdalmat okozzon. Más a helyzet, ha a mirigy fejénél alakul ki a daganat, mert itt hamar elkezdi nyomni az epevezetéket, ami sárgaságot okoz.

A többi ráktípuséhoz hasonló tipikus figyelmeztető jele nincs a hasnyálmirigyráknak. A legtöbb érintett először akkor kezdi el érezni, hogy baj van, amikor már áttétek képződtek a szervezetében. Ilyen tünetek az étvágytalanság, a hányinger, a testtömegvesztés, a hasmenés és az erős viszketés. Felső hasi fájdalom is felléphet, de akár hátfájás is. Ha a tumor a hasnyálmirigy gerinc előtti területén nő, akkor ott nyomhatja az idegeket, így okozva hátfájdalmat. „Nem kell minden hátfájásban szenvedőnek hasnyálmirigyrákkal számolnia, de állandó hátfájás esetén a biztonság kedvéért érdemes megvizsgáltatni a has felső részét” – tanácsolja a szakember.

A fizikai vizsgálat mellett, amikor is az orvos megvizsgálja a hasat, a vérvizsgálat is jelezheti a tumort. A hasnyálmirigyrák növelheti a tumormarkerek arányát a vérben, de nem minden esetben van így. Ezek az antigének akkor is előfordulhatnak a vérben, ha nem áll fenn rákos megbetegedés, utalhatnak ugyanis epehólyag- vagy hasnyálmirigy-gyulladásra is. A tumormarkerekre alapozva éppen ezért nem lehet biztonságosan felállítani a diagnózist, sokat segíthetnek viszont a terápia sikerében.

Bizonyosságot csak az olyan képalkotó technikáknak köszönhetően szerezhetünk, mint az ultrahang, a ct az mri és esetleg a pozitronemissziós tomográfia (pet). Ezenkívül az endoszkópos vizsgálat is képes kimutatni a szerv állapotát és környezetét. A biopsziavizsgálat során a tumor sejtjeiből vesznek mintát, megvizsgálják, s ha bebizonyosodik, hogy rosszindulatú a daganat, akkor eltávolítják. „A tumor gyakran kőkemény kötőszöveti sejteket tartalmaz, és viszonylag kevés rákos sejtet” – mondta Seufferlein.

A szakembereknek körültekintően kell értékelniük a vizsgálatok eredményeit. Az orvosok ezeket a megbetegedés különböző stádiuma szerint csoportosítják, majd ennek megfelelően kezdik meg a terápiát. Az osztályozás kritériumai: a tumor nagysága, a nyirokcsomó érintettsége és az áttétek.

Az első kezelési lehetőség a műtét. Az eset súlyosságától függően vagy egy részét, vagy pedig az egész hasnyálmirigyet eltávolítják. A tumor gyakran megköveteli, hogy daganatkörnyéki szöveteket is kimetsszék, például az eperendszer egy részét, a nyombélt és bizonyos esetekben a gyomor egy részét. Ez a műtét bonyolult eljárás. Amennyiben a hasnyálmirigyet eltávolítják, szükség lesz a szerv által termelt létfontosságú enzimek és hormonok gyógyszeres pótlására.

A műtét után az orvosok rendszerint kemoterápiát javasolnak, függetlenül attól, hogy a tumort részlegesen vagy teljesen sikerült eltávolítani. Van, hogy sugárkezelést alkalmaznak. Amennyiben a tumor ferde növésű, azonnal kemoterápiát és sugárkezelést kell alkalmazni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.