„Célunk, hogy gyógyszert, mozgásgyógyszert adjunk a modern technika segítségével az applikációt letöltőknek” – emelte ki az mno.hu-nak Melczer Csaba, a Pécsi Tudományegyetem (PT) Egészségtudományi Karának (ETK) oktatója. Az ötlet önmagában is egyedülálló, ráadásul a kutatócsoportnak távlati céljai és álmai is vannak az alkalmazással. Nem is akármilyenek.
– Hogyan született meg az applikáció ötlete?
– A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán van egy kis kutatócsoportunk. Két és fél évvel ezelőtt egy konferenciáról utaztunk hazafelé, és útközben azon gondolkodtunk, hogy hogyan lehetne egy olyan eszközt találni, ami fizikai aktivitásra és mozgásra sarkallja használóját, és ami a mai követelményeknek is megfelel. A kutatócsoportunk szívügye a fizikai aktivitás mint gyógyszer, de nagyon úgy tűnik, hogy nem elég úton-útfélen azt hirdetnünk, hogy mennyire fontos a sport, szükség lenne egy eszközre, ami kicsit a jövőbe mutat. Két éve már sokunknak volt okostelefonja, innen jött az ötlet, hogy ez lehetne a legjobb eszköz a tervünkhöz. Eleinte kicsit megfoghatatlannak tűnt ez az ötlet, majd próbáltunk hozzá megfelelő forrást keríteni, ami nem sokkal később alakult is. Az egészségtudományi karon mindig próbáltunk egy kicsit proaktívan gondolkodni, és szerencsére az unió is felismerte a mobilapplikációkban rejlő lehetőséget, így nagyon támogatja ezeket a fejlesztéseket. Továbbá fontosnak tartom, hogy az ETK-n az egészségtudomány és a sporttudomány szerencsésen egy intézetben működik. E két tudományterület bizonyítottan rengeteg közös felületet érint. Ennek ez a fejlesztés is ékes bizonyítéka. A kar doktori iskolájában meghirdetett sporttudományi program keretében számos oktató és kutató vesz részt, ahol az innovatív projektek jöhetnek létre. Úgy tűnik, hogy jó úton járunk, reméljük, hogy ebből valóban olyat tudunk kialakítani, amely mind az egyetemnek, mind a felhasználóknak igazi segítséget tud majd nyújtani.
– Ha jól tudom, a program még fejlesztés alatt áll. Hogyan kell elképzelni az alkalmazást?
– A program a tervek szerint négy népbetegség megelőzésében – szív- és érrendszeri betegségek, elhízás, csontritkulás és depresszió-alvászavar – fog segítséget nyújtani. Az elkövetkezendő egy-két hétben fogjuk kiválasztani azt a céget, amelyik el tudja végezni a programozást. Hogy pontosan hogy fog kinézni ez az alkalmazás, nagyban függ attól, hogy a programozók milyen módon tudják azokat az elképzeléseket megvalósítani, amiket mi felvázoltunk magunknak.