Mesterséges megtermékenyítéssel akarják megmenteni az orrszarvúkat

Két kelet-afrikai keskenyszájú orrszarvú (Diceros bicornis michaeli) született január végén a csehországi Dvur Králové-i állatkertben.

SZB
2015. 02. 05. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Premysl Rabas közölte: a két állat az 52. és az 53. rinocérosz, amely az állatkert falai között született. Az igazgató szerint ma már mindössze nagyjából 700 kelet-afrikai keskenyszájú orrszarvú él a vadonban. Az állatokat a kihalás fenyegeti.

Jiri Hruby zoológus szerint a Dvur Králové-i állatkert a világ egyik legsikeresebb rinocéroszszaporító központja, ám az intézmény történetében most fordult elő először, hogy két utód is világra jött mindössze 17 óra leforgása alatt.
A szakember szerint eredetileg decemberre várták a bébik érkezését. A kilencéves Maisha végül január 25-én hozta világra kicsinyét, egy 45 kilogrammos nőstényt, amelynek a 18 éves Mweru az apja. A 30 éves Jessi és a 22 éves Baringo utódja, egy hím, január 26-án született 37 kilogrammal.

Az állatkert 18 rinocérosznak ad otthont: 15 keskenyszájú, egy északi szélesszájú és egy pár déli szélesszájú orrszarvúnak. Az állatkert tanzániai és kelet-afrikai orrszarvúállomány-mentő projektekben is részt vesz. Idén ősszel is küld egy fiatal példányt Tanzániába.

Az intézmény emellett mesterséges megtermékenyítéssel akarja megmenteni az északi szélesszájú orrszarvúkat a kipusztulástól. Az embrióbeültetés egy déli szélesszájú orrszarvúpótanya bevonásával fog történni.
Ezt a módszert még nem alkalmazták orrszarvúknál, így évekbe telhet, mire sikert érnek el – mondta Rabas.
Az intézmény nemrég folytatott megbeszéléseket a kenyai Ol Pejeta vadrezervátummal, ahol a csehországi állatkerttől kapott három északi szélesszájú orrszarvú él. Ezek közül két nőstényt fognak bevonni a kísérletbe.
A világ utolsó öt északi szélesszájú orrszarvúja mind a Dvur Králové-i állatkert tulajdona. (A Kenyában élő három és a Csehországban élő egy egyeden kívül a San Diegó-i állatkert is otthont ad egy példánynak.)
A csehországi állatkert igazgatója ugyanakkor elismerte, hogy nincs nagy esély az északi szélesszájú orrszarvúk megmentésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.