Tízezrek vesztették életüket a „német Hirosimában”

Ma hetven éve, hogy 1945. február 13-a éjszakáján az angol légierő gépei támadást kezdtek Drezda ellen.

Bárány Krisztián
2015. 02. 12. 18:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szovjetek már a jaltai egyeztetésen követelték, hogy nyugati szövetségeseik az összeköttetési csomópontok elleni légitámadásokkal akadályozzák meg a németeket abban, hogy a nyugatiról csapatokat dobjanak át a keleti frontra. A bombázás tervéről az amerikaiak már február 7-én tájékoztatták Moszkvát.

A szigorúan titkos információk ekkor még több lehetséges célpontról szóltak. Végül arra a Drezdára esett a választás, ahol ekkor gyermekként családjával a lipcsei televízió adásában megszólaló Anita John is élt. Ők mit sem sejtettek az ellenük készülő brutális tömeggyilkosság tervéről. Winston Churchill szavai azonban egy a szovjet követelésnél is vészjóslóbb tervet vetítenek elénk:

„A bombázásnak alapvetően a német munkáslakónegyedek ellen kell irányulnia. A jobb körökhöz tartozók házai szellősebben terülnek el, és ezért kényszerűen nagyobb a bombaigényük.”

A kegyetlen szavak a háború során már korábban is többször beigazolódtak, a civil lakosságot egyre gyakrabban érte támadás, a drezdai azonban mindegyiknél pusztítóbb volt. Egyes szakértők szerint ugyanis a támadás egy atombomba pusztításával volt egyenértékű.

Drezda lakosságának esélye sem volt, a meglepetésszerű támadás kezdetén még a szirénák is csak késve szólaltak meg. A város nyugalmát néhány perccel este tíz után törték meg a szövetségesek gépei: 22 óra 13 perc és 22 óra 21 perc között 244 Lancaster típusú angol bombázó a belváros háromszor öt kilométeres nagyságú területét vette célba, a legsűrűbben lakott kerületekre és a leghíresebb épületekre szórták a robbanó- és gyújtóbombákat. Egyes híradások szerint a 800 brit bombázó két hullámban 400 000 gyújtó- és 4500 robbanóbombát dobott a városra.

Az interneten fellelhető megrázó archív felvételek a kegyetlen pusztításról tanúskodnak. Az egyik brit repülőről készített képsorokon összefüggő lávafolyamként látjuk a lángokba borult várost. Egy másik felvételen a drezdai székesegyházzal szemből mutatja az eseményeket míg lángba borul a templomtorony. A drezdai horrort nem csupán a bombázás, hanem a foszfor által szított tűz és a mérges gázok együtt okozták. Anita John ekkor veszítette el szüleit, nagyszüleit, és nagybátyját is. Ő maga tizenhat órán keresztül volt a romok alatt, egy szomszéd mentette meg.

A szövetségesek kegyetlenkedését csak tetézte, hogy az Elba folyó partján menekülőkre többször sorozatot adtak le a gépekről. A kegyelemdöfés másnap érkezett: február 14-én délben a romba dőlt, füstölgő város felett 311 amerikai bombázó jelent meg az égen.

A bombázások áldozatainak számát pontosan megbecsülni ma sem lehet. Minimum 35 000 ember égett el, fulladt meg az óvóhelyeken, ugyanakkor a kutatók valószínűsítik, hogy ez a szám jóval nagyobb, közel négyszerese is lehet a minimumbecslésnek. Ártatlanok tízezrei vesztek oda, ráadásul a szövetségesek eredeti terve a pusztítás óriási méretei ellenére sem valósult meg, Németország ugyanis nem tört meg, s tovább folytatta harcát. Az értelmetlen terror képeit nem lehet kitörölni Anita John emlékeiből sem. A „drezdai gyermek” minden év február 13-án fejet hajt szerettei emléke előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.